Dekoratif Abajur Çeşitleri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:57

Süsleyici abajur desenleri, dekorasyon sahibi olan ve tasarılananhanelerin olmazsa olmazı yaşama istikamet veren devasa yapılardan oluşmaktadır.
Bunlardan bir tanesi de haneleri süsleyen, hem resim güzellik katan hattahanelerin odasını aydınlatan ayrıntıları epey muhtelif tasarımlardanmeydana gelen abajurlardır.
Gün geçtikçe değişikliğe uğrayan, ilerleyen dizayn ve dekor dünyası abajurlara da biçim vermektedir.
Bakıldığında geçmişten bu yana odaları aydınlatan abajurlar koni biçiminde geliştirilmiş, çocuklar için de hayvan figürlü, ayaklı odanın bir köşesinde loş aydınlığın sahibi olabilecek bu abajurların tipleri ve tasarımlarının epey varlıklı bulunduğu dekorasyonun da çağdaş tasarıma sahip olmasına imkan sağladığını görebilirsiniz.
Eğer ki classic bir dekorasyona sahip ise eviniz veyahut epey abiye ve işlekbir dekorasyon varsa hanenizde abajur tercihleriniz de buna göre olacaktır.

Dekoratif Abajur Modelleri

Abajur denince ilk gelen görüntü kuşkusuz masaları, komodinleri ve şifonyerleri süsleyen ahşap, cam, metal, porselen, plastik abajurlardır.
Loş ışığının vermiş bulunduğu görüntü ile bu arada ekonomiktir.

Çizgilerini çağdaş tasarımların meydaan getirdiği abajur desenleri, hergeride bıraktığımız vakit zarfında hem renklerinde hatta yapılarındasarfedilen maddeler bundan dolayı kullananların göz zevkine hitap ediyor.
Görünüş yönünden de epey teknolojik yapımları bu ürünlerin çeşitliliğini de epey artırıyor.

Dekoratif Abajur Kullanım Alanları

Abajurların kullanım alanları oldukça fazladır. Salonlarda, yatak ve oturma odalarında, çocuk, genç odaları ve özellikle çalışma odalarının gözdesidir. Görüldüğü gibi her odada kullanılabilecek abajurlarda bir dikkat edilmesi gereken önemli husus dekorasyon uyumudur. Aynı zamanda aydınlatması da oldukça önemli olan abajurların aydınlatma konusunda da tek bir odağa ışık vermesiyle kullanım alanlarını da artırmaktadır. Salon ve oturma odasını çok aydınlatabilir aynı zamanda zevkine göre yatak odası için daha loş bir ışık tercih edilebilir. Oturma odasına seçilebilecek modeller daha şık ve modern canlı renklerle tasarlanmış modeller mevcuttur, özellikle ayaklı abajurlar oturma ve salon odalarında sıkça tercih edilir. Çalışma odası, antre ve yatak odasına daha sade, basit modeller bulunmaktadır. Kullanıcıların tercihine göre tasarruf kısmında seçilebilecek abajurlar, ışığı ayarlanabilir modeller oldukça fazladır. Metal abajurlarda dikkat etmesi gereken önemli hususlardan paslanmaz ve keskin bir yerinin olmamasıdır.

Çocuk odasına gelecek olursak bu alanda seçenek olanağının çok fazla olduğunu söylenebilir. Çeşitli lisanslı ürünler, hayvan figürleri, oyuncak görünümünde abajurlar bulmak mümkündür.

Abajurların kullanım alanlarının ve çeşitliliğinin fazla olduğu dekorasyon dünyasında evlerde estetik görünümüne olanak sağlamaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Davetkâr ve Sıcak Bir Karşılama İçin Antre Dekorasyon Fikirleri başlıklı makalemizde antre dekorasyon önerileri ve sıcak karşılama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir