Asma Tavan Nasıl ve Hangi Aşamalar Sonucunda Elde Edilir?
admin 1 sene önce Asma Tavan

resim-5763

resim-5764

resim-5765

Asma tavan desenleri her tür iş yerinde, ofiste, konferans salonların, alış veriş merkezlerinde, haneler, spor salonlarında vb. Birçok bölgede dekorasyon, ses ve yatlım emelli kullanılmaktadır. Özellikle nem, yangın ve izolasyon emelli da çoğu yararı yer alır. Kırılganlığının olmamasından kaynaklı takılması, sökülmesi ve hijyenik hale getirilmesi epey kolay. Asma tavan programını inşa etmek yerine öncelikli olarak kurulacağı odanın net ölçümlerini alın. Ardından, grafik kâğıt üzerinde ölçeklendirilecek kesin boyutları çizin.  Ardından gerekli malzemeleri hazırlayın. Bu malzemeler;

Lazım Olacak Malzemeler;

Malzeme Adı;                                   1 M2 İçin Malzeme

Alçı levha                                       1,05 m2

TU Profil                                        0,90 M

TC Profil                                         3,50 M

Ekleme Parçası                             0,6 Adet

Dübel ve Vide                                1 Adet

Çelik Dübel                                    1 Adet

Askı Çubuğu                                  1,6 Adet

Askı Maşası                                    1,6 Adet

Klips                                                4,7 Adet

Borazan Vida                                 16 Adet

Derz Bandı                                     1,8 m

Derz Dolgu Alçısı                         0,400 Kg

Saten Perdah Alçısı                     1 kg/m2 (Her Bir mm Kalınlık İçin Kullanılacaktır)

Yalıtım Malzemesi (isteğe bağlı kullanılır)  1,05 m2

Köşe Profili                                   Tavanın Detaylarına Göre Değişmektedir

Uygulamanın yapılacağı alana göre ve tercih edilmiş olan levhaların enleri dikkate alınarak (50-60 cm) alanı 50 veya 60’ın katları olacak şekilde bölmek gerekir. Odanın ya da işlem yapılacak olan alanların simetrik olan yerleri başlangıç noktası şeklinde alınırsa daha estetik ve hoş bir görünüm kazanmak mümkündür. 120 cmlik levha boyutu ya da iki ayrı parçaya bölünmek sureti ile 50×50 veya 60×60 cm ebatları kullanmak adına diğer eksen aynı şekilde bölme işlemleri yapılır. İhtiyaç doğrultusunda asma tavan kısmında aydınlatmalar, yangın uyarma sistemleri, havalandırma ve klima ile alakalı tesisatlar da tasarlanmalıdır.

Taşıyıcı Konstrüksiyon ve Montaj’ı

resim-5767

resim-5768

resim-5769

resim-5770

resim-5771

resim-5772

resim-5773

resim-5774

Asma tavan yapımı kapsamında tavan ilçesinde levhaların taşınması yerine bir kaset programı yapılır.
Bunun için L ve T profillerin tüketimi yapılmalıdır. espit delikleri desteği ile birbirlerine bağlanır. Bu sayede yapılan planına uygun şekilde tavanda kasetler oluşturulmaktadır. Taşıyıcı konstrüksiyonda bulunacak olan askı sistemi askı çubuğu ve askı maşası ile oluşturulur. Asma tavan modelini uygulamak adına zeminden kot alınması işlemi yapılmalıdır. Yapılacak olan işaretleme dikkate alınarak duvardan kenar çerçeve L profillere monte edilir. Uygulama alının da kolon mevcutsa aynı uygulama kolon içinde yapılmalıdır. Taşıyıcının hizasında var olan askı çubuğu plan doğrultusunda vida ve dübeller ile monte edilir. T porifiller ayarlanma özelliği bulunan askı yayları yardımı ile askı çubuklarına bağlanmalıdır. Ara taşıyıcı görevini üstlenen T profillerin de montaj işlemi gerçekleştirilir. Yapılacak olan tasarımının planı dâhilinde kenar kısımlarda meydana çıkan minik ebatlı levhalar standart olan levhalardan kesilir. Kesilme işlemi her daim planda bulunan rakamlar dâhilinde ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Asman Tavan Montajı

resim-5775

resim-5776

resim-5777

resim-5778

Son aşamaya geçilmeden önce plan tekrardan gözden geçilir ve var olan hatalar mevcutsa hemen düzeltmesi yapılır. Bu aşamaya gelindiğinde badana ve boya işlemleri bitmiş, klima, ses, yangın gibi faktörlerin tesisatların tavan bölgesinde düzenlenmiş olmalıdır. Mevcut alandan kot alınarak, kolonlarda, duvarlarda, vb. alanlarda işaretlemeler yapılır. Alınacak kot dâhilinde L profillerinden meydana gelen kenar çerçeveler dübel ve vida yardımıyla duvara sabitlenir. Ana taşıyıcı ürünlerin asılacağı özel ayarlanabilecek olan askı elemanları ve ana taşıyıcının yönü dikkate alınarak 120 cm aralıklar ile tavan bölgesine sabitlenir. Ardından ana taşıyıcı montajı yapılır. Ana taşıyıcıların montaj işlemi yapıldıktan sonra 60 cm boyunda kesilen ara taşıyıcı montajı yapılır. Ara taşıyıcılar da ana taşıyıcılar gibi T profillerden yapılır. Bunların uç kısımları ana taşıyıcı üstündeki deliklere geçirilir. Askı yaylarının olduğu kısımdan hassas şekilde ayarlama yapılır. Biten işlemlerden sonra asma tavan levhaları itinalı bir şekilde yerleştirilir. Kesilen levhaların profillere tam olarak oturması gerekir. Aksi takdirde yapılan işlemlerin hepsi boşa gider. Bundan dolayı kesme işlemleri tam ölçü dâhilinde ve plan doğrultusunda yapılmalıdır.

resim-5779

resim-5780

resim-5782

 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!

Popüler
Son Yorumlar
onur
çok güzel kafe önerileri
smackdown
Saved as a favorite, I really like your blog!
admin
Gizem Hanım Fiyatları bin tl den başlıyor ve yükseliyor.