Neşeli Bir Bahçe İçin Sunulan 22 Bahçe Peyzaj Örnekleri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 01:48

Evlerden sıkılan herkesin kendini bahçelere ve parklara atması sebebi ilemevcut bahçeler henüz konforlu hale kazançlıyor.
Bu yönden henüz basit bir şeklinde henüz konforlu hale getirilmeye çalışılan bahçelere makul 22 bahçe peyzaj fikirleri devasa veyahut ufakher bahçe için yapılabilecek bir yapıdadır.
Yaz aylarının gelmesinin sonrasında tabiatta daha fazla vakit yaşamışkişiler herhangi bir bahçede değil, henüz itinalı, henüz konforlu ve henüzşık bir bahçede zaman geçirmek istiyorlar.
Böylece zamanlarını henüz bereketli yaşamış şahıslar neşeli olaraktabiatta beraber zaman geçirmenin, konuk ağırlamanın tadını yaşarlar.
Özellikle peyzaj ile ilgili varlıklı tasarımlara bulunduran şahıslar yazsüresince gece gündüz bahçede vakit geçirirler.

Toprak Ayrı Taş Ayrı

Bahçelere uygulanan tasarımların derli toplu bir manzara içinde olmasıehemmiyetlidir.
Toprak olan alanlar çakıl taşları ile kaplı olan alanlardan net çizgiler ile ayrılmıştır.
Oval çizgiler kazanın içinde asimetrik bir şeklinde dağılmıştır.
Toprak olan alanlarda nebatlar bulunmaktadır ve temiz bir yapı göze çarpar.
Çit ile bahçe ayrılmıştır.

Taşlı Yol

Haneye geniş bir bahçeden girenler için bir yürüme yolu yaparak çimlerisavunmak olasıdır.
Çimler geniş bir alana yayılmış olup temiz bir manzara içerisindedir.
Sıra sıra kare görüntülü alanların içinde yer kaplamaları bulunmaktadırfakat onun kenarında da sıralı bir şeklinde beyaz çakıl taşları göze çarpar.

Çakıl Taşları

Devasa taşlar ve çakıl taşları ile çimli alan ve başka bitkilerin yer aldığı topraklı alan birbirinden belirgin bir şeklinde ayrılır.
Bu tasarımda toprak bölgede renkli çiçekler bulunmaktadır.

Dolu Dolu Görünüm

Çimlerin temiz ve işlek yapısını doğadan toplanan taşlar ile ayırarak çiçekler ile dolu alan birbirinden ayrılır.
Çiçekler ağaç tipli beden yapısına sahip sık bir yapıdadır ve keskin birşeklinde değil oval bir resim mevcuttur.

Ahşap Görünüm

Belli bir alanın çimler haricinde bölünerek kenarlarına oval çizgiler çakıl taşları ile oluşturulur. Orta kısımda yer alan büyüklü küçüklü taşlar bir akarsu gibi kıvrımlı bir şekilde uzanır. Etrafı kahverengi toprak görünümünde olup bu alan dikdörtgen şeklindedir. Toprak üzerine yer yer ahşaplar konulmuştur.

Büyük Taşlar

Çiçeklerin içerisine koyulan bir toprak küp peyzaj çalışmalarında alışılmış şahane bir görünümdür. Çiçekleri çimlerden ayıran kocaman kayalar doğal bir görünüm için yeterli olacaktır.

Kuş Evi

Bahçenin görünen bir alanına eski bir el arabası ile ahşaptan yapılış bir standın bir kenarına kuş evine benzeyen bir görsel konulur yan taraflarına eski tarım aletleri ve kuş evinin tam karşısına tencere içerisine konulmuş bir saksı çiçeği çok yakışacaktır.

Oval Taşlar

Taşları belli aralıklar ile sıralamak görünüm açısından çok önemlidir. Düzgün kesilmiş oval taşların yanı sıra büyük kaya parçalarının düzgün bir sıralaması oldukça keyifli bir görünüm yaratacaktır.

Ağaç Altına Çiçek

Ağaçların yan kısımlarına konulan çakıl taşlarının kenarlarına konulan toprak çömlekler bütün bir görünüm oluşturur. Çakıl taşları ile düzgün bir oval şekil çizilir dış kısım çimler ile kaplıdır.

Toprağa Gömülen Taşlar

Bahçe kenarlarının çimler ve çiçekler ile kaplı olmasının yanı sıra toprak alanda düzgün görünümlü taşlar toprağa gömülmüştür. Görünüm temiz ve düzenlidir.

Ahşap Duvar

Ahşap bir duvarı andıran yüksek çitin alt kısmında gür çiçekler yer alır. Çiçekler çimli zemine göre daha aşağıdadır ve birbirinden ayrılan bu alan gelişigüzel şekilde taşlar ile bariz bir şekilde kesilir.

Bakır Saksılar

Çok eski dönemlerde kullanılan bakır saksılar bahçenin bir köşesine hepsinin de ayrı ayrı görüleceği şekilde öbeklenir. Saksılar, ahşap parçalar ile güçlü bir görünüm oluşturur.

Kapı Yolu

Evin ya da çıkışın yolu olarak bir ince alan belirlenir. Onun dışında tüm bahçe aynı formda çiçekler ile kaplanır. Bu peyzajda yol beton ile kaplıdır.

Taş Kurbağa

Taşların boyanması ile oluşturulan kurbağa görünümü siyah ve yeşil renkler ile boyandıktan sonra zambak gibi yükselen çiçeklerin altına konulabilir.

Taşlı Yükseltiler

Bahçenin çim olan alanı daha aşağıda kalacak şekilde ağaç altları örülerek taşlar ile yükseltilir. Taşlar bariz bir şekilde görülür. Çimler ve ağaçların yer aldığı alanlar bakımlıdır.

Düzgün Taşlar

Kare ya da dikdörtgen yapıda ağaçların alt kısımları çevrilir. Düzgün taşlar ile örülmüş bu alanlara fesleğen türü top bitkiler ekilir. Diğer alt kısımlar çim ve geniş kaplama taşlar ile çevrilir.

Modern Görünümler

Modern bir yer döşemesi ile kaplanmış olan alanın düzgün bir şekilde kenarı çiçekler ile çevrilir. Görünüm düzgün ve temizdir. Kapı önünde saksılar büyüklü küçüklü yapıda çiçekler ile donatılmıştır.

Duvar Dibi

Duvarların kenarları çiçekler için uygun alanlardır. Bu alana ekilen çiçeklerin kenarlarına büyük ve küçük taşlar konularak doğal bir tasarım oluşturulur.

Rengarenk

Duvar dibine daha seyrek çiçekler ekerek taşların daha yoğun bir şekilde kullanıldığı bu tasarımda yayılan yapıda çiçekler kullanılır. Kenarlar keskin bir şekilde düzenlidir.

Yoğun Peyzaj

Bu çalışmada dalga dalga bir çalışma mevcuttur. Yerde kiremitler ile oluşturulmuş örme görünüm bittiğinde çim, çim bittiğinde ise taşlar ile birlikte çiçekli bir görünüm yer alır. Duvarı saran bitki ile yemyeşil bir görünüm oluşturulmuştur.

Taş Basamak

Taşlar ile oluşturulan basamaklı yapının üst kısmında toprak ve çiçekler yer alırken alt kısımda ise yoğun bir çimli alan mevcuttur. Taşların arasından çıkan doğal bitkiler görünümü zenginleştirir.

Doğallık

Doğal bir görünümün amaçlandığı bu yapıda büyük ve küçük taşlar düzenli bir şekilde sıralanmıştır. Aralarda çiçekler yer alır ve kilit taş ile oluşturulmuş bir yol vardır.

Doğadan toplanan taşlar ile bile oluşturulabilecek bu özel alanlara keyfe keyif katacak bir yapıdadır. Ürünlerin maliyet bakımından uygun olması ve kolay dizayn edilebiliyor olması mutlu bahçeler yaratmak için büyük bir nedendir.

 

Bir önceki yazımız olan Bahçe Peyzajında En Güzel Dekorasyon Ve Tasarım Modelleri başlıklı makalemizde bahçe ve bahçe dekorasyon önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir