Banyo Fayansları nasıl boyanır ?
admin 1 sene önce Banyo Dekorasyonu

Bazen banyonuza farklı bir hava katmak için , banyonuzun  fayanslarını değiştirmek ya da boyamak isteyebilirsiniz. Eskimiş, gözünüze hoş gelmeyen, parlaklığı gitmiş ya da rengi solmuş banyo fayansları nasıl boyanır?Gelin buna birlikte bakalım.

Banyo fayansları boyanır mı?

Banyo fayansları boyanır, ancak bazı noktalar vardır. Fayanslarda kullandığınız boya tipine göre çok kalıcı olmayabilir. Özelikle sürekli suyla temas eden alanlarda kullanılan boya tipini iyi seçmek lazım. Mümkünse zemindeki, duşa kabin içerisindeki ya da kenarlarındaki fayanslar ile lavabo kenarlarındaki fayansları boyamamak lazım. Çünkü bu fayansların boyası çok hızlı bir şekilde aşınabilir.

Duvarlarda, su ile teması çok fazla olmayan fayansları ise kolaylıkla boyayabilirsiniz. Seramik banyo fayanslarını şöyle boyayabilirsiniz.

  1. İlk aşama, hazırlık.

Fayansların tamamen temiz olması gerek. Bunun için belki mutfakta kullandığımız bulaşık tellerini kullanabilirsiniz. Fayansları çizmeden bütün lekelerden izlerden arındırın. Sonrasında fayansları ıslak bir sünger ile silin ve kurumaya bırakın.

2. Mobilyaları boyamadan önce zımparalarız, burada da aynı şekilde fayansları zımparalamak gerekiyor. Parlak kısımları gidermek zemini mat bir hale getirmek için sentetik zımpara kullanarak zemini hazırlayabilirsiniz. Isterseniz burada zımpara makinesi de tercih edebilirsiniz.

3.zımparaladıktan sonra tozları silin, fayansları pırıl pırıl bir hale getirin.

4. Boyayın. Boya seçimi fayans boyamada işleminde çok önemlidir. Fayansları boyamak için kullanabileceğiniz iki farklı boya tipi vardır.

Epoksi boya: fayans gibi boyaması zor ve renk tutturması meşekkatli zemin boyamalarında kullanılan bu boya kuruması zor bir boyadır. Boya kullanım talimatları doğrultusunda kurutmasını hazırlamasını yapabilirsiniz.

Lateks fayans boyası: altına astar attıktan sonra üzerine sürebileceğiniz bir boyadır. Fayans seramik boyamalarında en iyi sonucu elde edebileceğiniz boya budur. Renk durumuna göre iki kat boyama yapabilirsiniz.

Fayans boyamalarını yaparken aralarındaki derzdolları boyamamaya, boya dokunduysa da sonrasında hemen silmeye özen gösterebilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
reklam
Popüler
Son Yorumlar
onur
çok güzel kafe önerileri
smackdown
Saved as a favorite, I really like your blog!
admin
Gizem Hanım Fiyatları bin tl den başlıyor ve yükseliyor.
Gizem
Ne iadar çalisma masasi
admin
buyrun İpek Hanım
Popüler
Son Yorumlar
onur
çok güzel kafe önerileri
smackdown
Saved as a favorite, I really like your blog!
admin
Gizem Hanım Fiyatları bin tl den başlıyor ve yükseliyor.