2018 Cafe Dekorasyon Gözdeleri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 02:34

Cafe Tasarım Trendleri

Üçüncü dalga olarak isimlendirilen birçok kahve çekirdeğinden en kalifiyeşeklinde yararlanmayı amaçlayan kahve kullanımı ülkemizde de nihaisenelerde yaygınlaşmakta.
Kahve kullanımı konusundaki bilincin ve kültürün yaftası ile bir gün cafe açma hayali genç nesil arasında gerçeğe dönüşmekte.
Bizim de en fazla karşılaştığımız sorulardan bir tanesi olan “cafe konseptleri” içeriğine bir açıklık getirelim istedik.
Önümüzdeki sene bizi bekleyen cafe dekorasyon trendleri neler? Nelerden sıkıldık? Nelere yoğunlaşmalıyız? Detaylı bir post sizi bekliyor.
Yeni bir cafe sahibi olmak istiyor, nereden başlamanız gerekliliğinibilmiyorsanız, bu yazımız sizin için güzel bir başlangıç.
Daha çoğu için bizimle iletişime geçebilir, cafe dekorasyon önerileri alabilir, hayalinizdeki cafe konseptini yaşama geçirebilirsiniz.

Kahve kullanımı, bilhassa 15 – 25 yaş aralığının devasa bir bölümünütespit ettiği tüketici kitlesi doğrulusunda süratle yükselmektedir.
Ülkemizde yoğunlukla tüketilen kahve incelemelera dayanarak “Cafe Latte” olarak belirtilse de, 3.
Dalga kahve kullanımı, kahve çekirdeğinin kaynağı, kavrulması ve demleniş şekli konusunda bilinçlenmenin sonrasında “roastery” kimliği ile en önemli kafeler çoğalmıştır.
Gerek kahve detaylılığı, lüzum servis edilişi biçmi ile en önemli kafelerin çoğalması eşliğinde meydana birbirine epey benzer konseptlerde gelişencafeler zinciri meydana çıkmıştır.
Farklı mekan arayışları içerisinde olanlar için 2018’de populerlik kazanacak trendlere bir göz atalım.

Cafe Konsept

2018 seneninde da sosyal medyanın kuvveti, iç mekanlardaki birçokayrıntının ehemmiyeti olduğunu vurgulayacak.
Seçilen malzemeler, seçenek edilen ürünler, paylaşılmaya kıymetayrıntılara yönelmemiz devasa ehemmiyet taşıyor.

Mekanın konumu, büyüklüğü ne kadar ehemmiyetli olsa da fazlası vakitmekanı gösteren, müşteriyi çağıranın ayrıntılar olduğunu unutmamalıyız.
Sadece kahve servisi değil, müşterilerinize bir kahve tecrübesisunduğunuzu unutmamalı ve bu tecrübesi kalifiye kılacak ayrıntılarıbelirlemelisiniz.

Geçmişe Dönüş

Vintage Cafe Tasarımı

Sıkça karşılaştığımız, bundan sonra birbirinden ayrılamayacak kadar benzeyen saniyesel tarzda tasarım edilmiş kafeler bu yıl külüstürkıymetini koruyamayacak.
Bu yılın trendlerinin en başta geçmişe dönüş yer almakta.
Özellikle 70’li, 80’li senesinin iç mekan trendleri, çağdaş unsurlarakarşımıza çıkmaya hazrılanıyor.
Krom, pleksiglass, linoylum ve neon renklerin hakim olacağı mekanlar öntasarıda olacak.
Parlak renkler, metalik dokunuşlar, renk geçişleri, desen üstüne desenprogramları ve risographlar iç mekanlarda kendisini gösterecekayrıntıları oluşturucak.
Kurumsal kimlik çalışmaları da bu detaylardan nasibi alıcak gibigörünüyor.

Cesur Tercihler

Cesur Renk Seçimleri
Geçen senelerde sıkça karşımıza çıkan beyaza boyanmış veyahut sıva ile bitirilmiş duvarlar tarih olmak suretiyle.
60’ların yürekli renklerini yine hissetmeye hazır olun.
Pembe, kırmızı, turkuaz ve jet black olarak isimlendirilen parlak kara,donuk altın ve orman yeşili renkleri sıkça seçenek edilecek.

Endüstriyel Görünüme Son

Endüstriyel Cafe Tasarımı
Masif ahşap, çıplak ampüller, tuğla duvar, beton zemin… Bütün bu malzemeler şuana kadar sık sık kullanıldı ve bundan sonra monotonlaştı.
Tüm bunları tekrarlamak adına, kendisi stilinizi bulmak, kendisikonseptinizin ayrıntılarını keşfetmek bundan sonra henüz ehemmiyetli.

Vintage

Vintage Cafe Tasarımı
Cafe dekorasyonu bu sene geriye dönüşlerle ön tasarıda olacak.
Eskiye, külüstür imkan kıymet verme, yine değerlendirmek için kolları sıvama zamanı.
Sadece yine değerlendirmek değil, eskiyi yenileştirmek, yeniyle iç içe tasarlamak ise maharet gerektirecek.

Doğallık

Doğal Cafe Tasarımı
Geçen sene sık sık karşılaştığımız yaprak desenli duvar kağıtları bu seneda epey trend.
Canlı ya da suni nebat tercihi, kurutulmuş nebatlar, bir devresininvazgeçilmezi laguruslar iç mekanlarda kendilerini devasa ölçekte belli edecekler.
Kuru görüntülü bitkilerin iç mekanlarda sık sık seçenek edileceği bu sene“pampas grass” ile de sık sık karşılaşacağız.

İletişim

Geniş Masalar

Artık insanları motive ettiği düşünülen o bangır bangır müziklerden uzak, daha sakin, müziğin arkaplanda kalacağı ses düzenleri bu sene tercih konusu. İletişim ön planda olucak. Sabit ve büyük ölçekli ortak paylaşımlı mobilyalar daha sıcak iç mekanlar oluşturmamıza yardımcı olacak.

Mekan içinde Mekan

Mekan İçinde Mekan

Gece hayatının resmiyeti ile günlük yaşamın rutini iç içe! Dönüşen mekanlar, farklı hizmetleri aynı çatı altında toplayan mekanlar bu sene çok trend olucak. Sadece bir cafe değil, sosyal hayata hizmet eden bir mekan tasarlamanın tam zamanı. Workshoplar, etkinlikler için ayrılmış bir bölüm, toplantı odası, özel organizasyonlar için kapatabileceğiniz bir bölüm yada bellirli saatlerde bara dönüşen bir cafe konsepti düşünebilirsiniz.

Eski Malzemeler

Vintage Cafe Tasarımı

Bu sene ahşap ve taş malzemeler, metal, cam ve seramiğin önüne geçicek. Ahşap paneller iç mekanlara geri dönmeye hazırlanıyor. Duvar aplikleri ile dramatik aydınlatma, kızıl ışık tonları, egzotik mermerler tercih etmenin tam zamanı. Zengin ahşap görünümü, şık detaylar ile birleşerek kendini ön plana çıkaracak.

Aydınlatma

Etkili Aydınlatma

Bu sene aydınlatmanın ustalıkla kullanılması çok önemli. Malzemenin kıymetini gözler önüne serecek, mobilyaları sanki bir müzede sergilenir hissi ile yansıtacak aydınlatmaların rolü büyük. Sıcak renklerde tercih edilecek aydınlatmalar, ayarlanabilir hatta renk değiştirebilir şekilde karşımıza çıkacak.

Sanat

Duvar Sanatı

Tasarımcılar, bu yıl hiç olmadığı kadar çok çalışıcak sanatçılarla. Mekanlar, kendilerine özgü sanatsal uygulamalarla özgün, taklit edilemez olacak. Sanat mekanlarda yer almayacak, mekanın bir parçası haline gelecek.

Koyu Renkler

Koyu Renklerle Cafe Tasarımı

Geçtiğimiz sene gizliden gizliye kendini göstermee başlayan, karanlık ve gizemli mekanlar, bu sene ön planda olacak. Koyu renklerin kullanımı artışta olacak. Gizemli bir iç mekan atmosferi yaratmak istiyor, siyaha kaçmak istemiyorum diyorsanız yılın renkleri arasında seçilen Pantone “Navy Blue” sizin için vazgeçilmez bir tercih olacaktır.

Mekanın bütününde ya da güçlü nüansların yaratımında tercih edebileceğiniz “Navy Blue” sadece 2018’in trendi değil, zamansız bir renk. Açık renklerle olduğu gibi, siyah gini koyu renkler için de uyumlu bir arkaplan olan “Navy Blue” adeta zarifliğin ve şıklığın temsilcisi.

Rahatlık

Rahat Cafe Tasarımı

Endüstriyel konseptte tasarlanmış mekanların aksine, rahatlığın ön planda olduğu bir tasarım anlayışı hakim olacak bu sene. Sadece güçlü bir cafe dekorasyonu yeterli olmayacak. Servisi, ambiansı ile bir bütün olarak rahatlığı sağlamak hedef olacak.

Minimal / Anlamlı

Minimal Cafe Tasarımı

Özellikle küçük alana sahip cafelerde, etkileyici ve kaliteli bir mekanın anahtarı minimalizmden geçiyor. Ancak minimal olmak, etkiyi kaybetmek anlamına gelmemeli. Bu sebeple mekanın genelinde izlenilen minimalist anlayış, detaylarda bambaşka boyutlara taşınabilir. Minimalist mekanlar, detayların ön plana çıkması için bize fırsat oluşturur. İyi düşünülmüş, etkili detaylar ise özgün bir cafe dekorasyonu için oldukça önemlidir.

Minimalizm’de detaylar gibi kalitede de ön plandadır. Az ve öz kullanılan iç mekan elemanları, kaliteleri, malzeme bitiş ve detayları ile ön plana çıkmaktadır. Minimal olmak demek kaliteden ödün veremeyeceğiniz anlamına gelmektedir.

Bu sene populerliğini koruyacak bu tarz mekanlarda mobilya ve detay seçimlerinde tasarımsal ögelere yer vermek size farklı kılacak.

Duvar Kağıdı

Bu sene duvar kağıdı kullanımında gözle görülür bir artış olacak. Özel tasarım, desenli duvar kağıtları, özellikle küçük cafe dekorasyonu için büyük öneme sahip olacak. Cafe konseptini oluştururken, grafik baskılı, geometrik desenli, çiçek ve yaprak baskılı özel tasarım duvar kağıtlarını mutlaka inceleyin, size mekanınızın hikayesini oluşturmanızda büyük fayda sağlayacak.

Çıtalar

Çıtalı Duvarlar

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Ahşabın Sıcaklığı

Ahşap Paneller

Uzun zamandır ahşap kaplamalardan kaçınıyor olsak ta bu sene bir dönemin vazgeçilmezi olan bu uygulamaya atıfta bulunacağımız bir trend bizi bekliyor. Ahşabın oyularak ve işlenerek kimi zaman yekpare kimi zamansa farklı parçalardan oluşan panelleri, etkili aydınlatma ile kendini göstermeye hazırlanıyor.

Rengarenk

Renkli Cafe Tasarımı

Gün geçtikçe yayılan “Unicorn” modası, iç mekan trendlerini oluşturan detaylar arasına girmekte. Gökkuşağı renklerinin kullanıldığı içecekler ve gıda boyalı yiyecekler hızla yayılım göstericek. Sadece yiyecek ve içeceklerde değil, cafe dekorasyonu için de sıcak ve soğuk renklerin birbirleri ile bir arada kullanılacağı çarpıcı mekanlar bu yılın ilgi odağı olacak. Renkli oturma elemanları, gradient masa ayakları, rengarenk duvar ve zemin karoları tercih etmenin tam zamanı.

Pastel Tonlar

Pastel Renkler

Son yılların vazgeçilmez gri renk trendi bu yıl yerini pastel tonlarına bırakıyor. Pembeler, morlar, yeşiller, maviler ve sarılar, pastel tonlarla iç mekan arkaplanlarında yer alacak. Özellikle yılın rengi “Navy Blue” ile güzel bir uyum yakalamak istiyorsanız, detaylarda pastel tonlarına ağırlık verin.

Parlak Detaylar

Önceki yıllarda olduğu gibi bu sene de altın detayları iç mekanlarımızda sıkça kullanacağız. Sadece altın demek doğru olmaz, gümüş ve bronz da tüm parlaklığı ve yansıtıcılığıyla bu sene göz dolduracak. Özellikle de altın detaylı duvar kağıtlarına dikkat. İstediğiniz o özel etkiyi yaratmak için parlaklığın gücünü kullanmanın tam zamanı.

Bir zamanların, en çok tercih edilen malzemelerinden olan pirinç yeniden aramıza katılıyor. Hızla yayılan altın modası, pirinç ile başka bir boyuta taşınıyor. Öncelikle aksesuarlarda zenginleşen pirinç detaylar, kapı kolları ve korkuluklar gibi iç mekan detaylarında da kendini göstermeye başlayacak.

Tekstil

Kadife Koltuklar
Tekstil ürünleri ise farklı bir sual.
Moda pazarında ön tasarıda olan kadife kumaşlar iç mekanlarda daseçenek hususu.
Dokusu ve sağladığı his ile kadife kumaşlar, cafe dekorasyonu için sıkçaseçenek edilir duruma ileriki.
Özellikle koyu renklerin kullanıldığı kadife kumaşlar ile pirinç detaylarınbirlikte uygulanması, hem geçmişe bir atıf, hatta değişik formlarıyla 2018 iç mimari trendlerini yansıtan kalitede olacak.
Bu sene yeniden bizi heyecanlandıracak trendlerle karşı karşıyayız.
Elbette hedefimiz en önemli bütün trendleri tatbik etmek adına, kendisicafe konseptimizi meydana getirmek, ve kendisi mekanımıza göre cafe dekorasyonu inşa etmek olmalı.
Siz de yeni girişimlerde bulunmak istiyor fakat bir yönlendirme arayışında iseniz, o vakit kesinlikle bu yazımızdan ardından hayalinizde yeni fikirler oluşacaktır.
Cafe planımı ve program süreçleri için bizimle iletişime geçebilir, danışmanlık, projelendirme ve program hizmetlerimizdenfaydalanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Cafe Dekorasyon Modelleri ve Görsel Resimleri başlıklı makalemizde cafe dekorasyon fikirleri ve cafe dekorasyon modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir