Cafe Açmak İsteyenlere Verebileceğimiz 11 Tavsiye
admin 1 sene önce Cafe Dekorasyon

Son dönemde ehemmiyetli bir akıma dönüşen cafeler, aşağı yukarı bakkallar gibi her sokakta karşımıza çıkmaya başladı.
Genç nüfusun çoğunluğu ve insanların ferah bir soluk alabildiği ortamların giderek azalması hasebiyle cafelere her geçen gün daha çok gereksinim duyuyoruz.
Bu nedenle kesif bir şeklinde cafelerin yükselmesi sektörün karlılığını ya da canlılığını yitirdiğini düşünmenize sebep olmasın, cafelerin ortalama cirolarında her geçen gün artış var.
Türkiye, genç nüfus itibariyle gezegenin en ehemmiyetli ülkeleri arasındayer almakta.
Gençlerin de durumuyla en uğrak noktaları cafeler.
Ayrıca ortalama gelir halinde yaşanan yükselişle beraber cafelere olan rağbetin de arttığını belirtmekte fayda var.

 1. Cafe açmadan evvel kesinlikle ilk olarak bir iş planı hazırlayın.
  İş planı hazırlarken, İş Planı Sebep Hazırlanır rehberimize göz atabilirsiniz.
 2. Cafe açmanın ilk ehemmiyetli kaidesi ise cafenize ilgi çekici ve akılda kalıcı bir ad seçmektir.
  İsim seçerken kuşkusuz değişik olmanız ehemmiyetli, henüz evvel kullanılmamış bir ad seçmenizi öneririz.
  Farklı lokasyonlar ehemmiyetli değil bundan sonra internette aranacağınız için tüm neticeler çıkmakta ve dolaysız neticeye ulaşmakehemmiyetli.
  İsim seçerken Firma Adları rehberimize göz atabilirsiniz.
 3. Cafe pazarında maliyetler her geçen gün artıyor.
  Artık ufak bir dükkan, birkaç masa, mutfak ve 1-2 eleman ile iyi bir iş hacmi sağlamanız basit değil.
  En ehemmiyetli fiyat yaftası ise dekorasyon.
  Cafeler değişik konsepter de ehemmiyetli seviyede dekorasyon fiyatı yapımına başladı.
  Minimum seviyede 50 bin liralık bir dekorasyon masrafınız olacak, buna hazırlıklı olmanız gerekmektedir.
 4. Cafe pazarında en ehemmiyetli tavsiyemiz, bir üründe tanınır olmaya çalışmanızdır.
  Birçok cafe yanlızca tek bir ürün ile nam salmaya çalışıyor ve şayet barışırsa bu defa ciddi seviyede gelir elde etme fırsatı yakalıyor.
  Bu ürün doğrudan “kahve” değil, niş olarak adlandırılabilecek kalifiye bir ürün; Mesela Menengiç Kahvesi’ni mükemmel yaparak, bu kahve çeşidinde nam salmaya çalışın.
  Elbette reklam yapmanız gerekecek, her müşterinize de öncelikle önermeyi savsaklamayın.
 5. Cafe açmak istiyorsak, sektör tecrübesi olan personeller edinmenizi öneririz.
  Cafe açanların en devasa sorunlarından biri bu, çoğunlukla kendileri eleman oluyor ya da bildiği birkaç bireyi eleman diye devşirmeye çalışıyor.
  Bu ehemmiyetli bir sorundur ve sorunlar yapmanıza sebep gerçekleşir.
  Cafeyi açtığınız ilk dönemde personellerin gerçekleştireceği sorunlar size pahalıya mal olacaktır, bu nedenden dolayı tecrübeli eleman edinmenizimutlaka öneririz.
 6. Cafelerde insanların devasa bir bölümü hem de nerdeyse bütün resim çekiyor ve bunları sosyal basında paylaşıyor, bu bundan sonra bir ritüel.
  Bu nedenle kendilerine güzel ve ilgi çekici bir resim çekebilecekleri bölge hazırlamaya çalişin.
  Fark oluşturacaktır.
 7. Müşteriler çok önemlidir, elinizden geldiği sürece onlardan geri bildirim almaya çalışın. Elbette onları sıkmayın, örneğin hesap defterinin üzerine “bizim için bir öneriniz var mı” diye bir kısım oluşturun ve hesap verirken, hesap ile birlikte bir kalem verin. Emin olun yüzde 90’ı dolduracaktır ve bu sayede nelere daha fazla dikkat etmeniz gerektiğini öğrenme şansınız var.
 8. Kafede müzik çalacaksanız eğer mutlak suretle sürekli aynı tarzlarda müzik çalmayın ve sesi çok yüksek olmasın. Hafif bir müzik çalın ve bir müziği mümkünse aynı günlerde aynı saatlerde kesinlikle çalmayın. Çünkü birçok müşteriniz genellikle haftanın aynı gününde ve aynı saatinde cafenize gelecektir, eğer müzik listeniz karışık değilse de o müşterinin genellikle aynı müziği dinlemesine neden olacaktır. Tüm cafe sakinlerini memnun edecek şarkılar bulamazsınız, bu nedenle sesi ne kadar kısık olursa o kadar iyi olur. Bir müşteri edinirken, bir müşteri kaybetmeyin.
 9. Birçok müşteriniz için ki emin olun bu rakam minimum yüzde 90’dır, cafe WC’si (lavabo – tuvalet) çok ama çok önemlidir. İnsanlar WC’lere çok önem veriyor, bu nedenle WC mutlaka çok hijyenik olmalı. Ayrıca WC’de hiçbir zaman bir eksiklik olmamalı, mutlaka en az 1 personel 10 dakikada bir kontrol etmeli.
 10. Cafelerde insanlar genellikle sakin ve rahat bir ortam arıyor. Ancak bazen işletmenizden kaynaksız olarak müşteriler nedeniyle bu sakin ve rahat ortam bozulabilir. Bu durumda müşterilerinizi uyarmanız gerekir, ilk 2-3 dakika elbette herhangi bir şey yapmayın, ancak örneğin bir müşteriniz çok yüksek ses ile konuşuyorsa, kendisini uyarmanız gerekiyor. O müşteri sizin her daim müşteriniz olsa, aynı anda onlarca daimi müşteri edinme şansınızı ortadan kaldırmasına izin vermeyin. Ancak müşteriyi uyarırken asla ama asla başka birinin bunu fark etmesini engelleyin, örneğin bir kağıda yazıp bunu kendisine verebilirsiniz.
 11. İşletme olarak önerimiz ise çok ortaklı olarak bir işletme kurmamanızdır. Eğer yeterli sermayeniz varsa veya borç alabilecekseniz ortak almayın. Ortaklar ile açılan cafeler bir süreden sonra problemli olabiliyor, bunun nedeni için yüzlerce sayfalık bir kitap yazılabilir ancak net bir sebebi yoktur. Ancak maksimum 2 olacak şekilde daha fazla ortak ile işletme kurmayın.

 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!

Popüler
Son Yorumlar
onur
çok güzel kafe önerileri
smackdown
Saved as a favorite, I really like your blog!
admin
Gizem Hanım Fiyatları bin tl den başlıyor ve yükseliyor.