Kitap Cafe Açmanın Yolları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 10:49

Ülkemizde kitap okuma bağımlılıkları bilindiği emeliyle epey düşüktür.
Japonya’da halkın %14’ü, Amerika’da halkın %12’si kitap okurken, ülkemizde her 10000 şahıstan 1 şahıs derli toplu kitap okumaktadır.
Kitap okumak nedeni net olmaksızın insanımıza zor gelmektedir.
Gerek uzun oluşu lüzum de genel Türk kültürüne yakın konular içermemesi bu seviyesi azaltan sebeplerden sayılabilir.
Böylesi bir negatif resimde bu yüzdeyi çoğaltmak için muhtelif yöntemler üretilmekte ve halkımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırılmaya çalışılmaktadır.

kitap-cafe-dekorasyonu

Bu yöntemlerden biri de nihai dönemlerde örnekleri görülmeye başlayandüzenek, kitap cafe açmaktır.
Kitap cafeler çoğunlukla kütüphane ortamındaki gibi kitap okunan, gelen okurların da bir yandan kahvesini, çaylarını içebildiği sıcak ortamlardır.
Tercihe göre arka arka planda classic müziğin de çalabildiği ortamdaçoğunlukla külüstür tip koltuklar, sehpalar, seyrek olmak suretiyleşömine veyahut külüstür tip soba, başta dünya klasiklerinden seçmelerinyer aldığı kitaplar eşliğinde nihai dönemlerde çıkan kitaplar da yer almaktadır.
Kitap cafe açmak edebiyata ve ticarete alaka duyan her ferdin hayalleri arasında yeri olan bir hizmettir.

Zaman içinde malum bir mekan olmak, herkes doğrulusunda uğrak yeridurumuna gelmek, yanlızca görev kısmı değil küçük çapta tiyatro ve pandomim gösterilerin de yapıldığı bir ortama sahip olmak, kitap cafe açmak isteyen girişimcileri heyecanlandıran, bu minvalde çalışmalara yönelten, hiçbir zaman geçici olmayan aksine gerçekçi de yapabilir olan gerçeklerdendir.
Para kazanma endişesi olmadan yapıldığında, seneler ardından bulunulan şehre bir iz bırakabilmek, hatırlanabilmek kitap cafe sahipleri için epeykâfidir.

 

Bir önceki yazımız olan Organik Cafe Nasıl Açılır? başlıklı makalemizde cafe dekorasyon önerileri ve organik cafe hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir