Erkek Bebek Odası Nasıl Düzenlenir
admin 2 sene önce Çocuk Odası

Merhaba arkadaşlar! Bu ay erkek bebeğimizin odası üzerinde çalışmaya başlıyoruz. Bu oda evimizin en ufak odası, eskiden konuk odası olarak kullanılıyordu, ama ben tekrar de onu bir bebek odasına dönüştürmek konusunda fazla heyecanlıyım! Uzun zamandır nasıl bir şey yapabilirim diye düşünüyorum ve bir sürü fikrim var. Bebeğimiz büyüyüp yetişkin biri olana ve odasına istediği şekli verene kadar, ebeveynleri olarak bu odayı sevdiğimiz şeyler ile donatmak istiyorum.

erkek-bebek-a-1

 

Odayı Londra esintileri ile süslemek istiyorum çünkü tipik bir erkek odası oluşturarak çocuğumun “kız” materyallerinden korkarak büyümesini istemiyorum. Renkli pantolonlar giyen, renkli pabuç bağcıkları kullanan(kocam gibi) ve neon renkte ayakkabılar kullanan (kocamın sahip olduğu neon mavi ayakkabılar gibi) bir sürü şık erkek var dışarıda. Peki sebep bu dokunuşları ufak oğlumun odasına da eklemeyelim? Ayrıca oğlum biraz büyüyüp odasının her yerine Transformers posterleri yapıştırmaya başlamadan önce, onun odasının da evimizin kalanı ile ahenk sağlamasını istiyorum. Şuan için annecik ve babacık tasarım görevini üstlendiği için kontrolü ben devreye alıyor ve kalbimin sesini dinliyorum.

Herhangi bir dekorasyon projesinin ilk adımı –en azından benim için- bir yerlerden ilham almaktır. Siz de bu şekilde mi başlıyorsunuz? Pinterest’ten birçok düşünce edindim ama hala hangisini kullanacağım konusunda bir karar verebilmiş değilim. Bu benim için oldukça dizi dışı bir şey, daha evvel birkaç müşterime bebek odası konusunda düşünce vermiştim ama bu mevzu, bahis benim için oldukça yeni ve bu yüzden nereden başlamam gerektiği konusunda emin değilim. Hiçbir şey çocuğunuzla beraber öğrenmeye benzemez, bu yüzden bu benim için yeni bir şeyler keşfetmek için aka bir şans. Bu odayı da daha evvel salon ve döşek odası tasarlarken izlediğim adımları izleyerek tasarlamak istiyorum, bu yüzden bu listeyi oluşturdum ve onu takip etmeye karar verdim.

Erkek Bebek Odası Nasıl Dekore Edilir

1-Dergilerden beğendiğiniz sayfaları ayırmakla ya da yalnızca bu tasarım için kullanacağınız bir pano oluşturmakla işe başlayabilirsiniz. Sonrasına size her konuda ilham verecek bir ilham kaynağını buraya yerleştirin. Bir parça eşya, fotoğraf ya da bir resim gibi.

2-Alanınızı belirleyin, ölçün ve bu ölçümlerde dekorasyonunuzu canlandırabileceğiniz bir pano ya da benzeri bir şey oluşturun.

3-Bir resimde karar kılın ve yanındaki materyalleri bu renkle uyumlu olacak şekilde seçmeye çalışın, karar vermeden evvel birkaç renk şeması üzerinde de çalışabilirsiniz.

4-Odanın odak noktasının neresi olacağını seçin ve tasarlamaya oradan başlayın.

5-Odanızdaki anahtar mobilyayı satın alın- genellikle en aka ve en fazla kullanılacak parça. Bu tasarım için kullanacağınız anahtar parça bebek karyolası olacaktır, bu yüzden ilk olarak bu ufak yatağı satın alacağım.

6- Odak noktanızı nasıl parlatabileceğinize karar verin. Ben bu saha için ak kağıtların üzerinde ağaçlık saha şeklinde bulunan bir şey tercih edeceğim. Bunu duvar kağıdı olarak yerleştirmesi için birini tutabilirim. Bebek karyolasının arkasında kalan duvarı, bebek karyolasının rengini ortaya çıkaracak şekilde boyayabilir ya da art kısmına farklı bir duvar kağıdı yapıştırabilirim.

7-Odayı temizleyin, boyayın ya da duvar kağıtlarınızı yapıştırın, odayı birkaç gün havalandırın ondan sonra da dip köşe bir temizlik yapın.

8-Bu vakit içerisinde de odada diğer neye gereksinim duyulacağına karar verin en azından mobilya ve ışıklandırma üzerinde baş yorun – bir dolap? Bir avize? Lamba? Bebek bezini değiştirmek için bir masa? Sallanan sandalye? Kitaplık? Raflar? Sevdiğiniz parçaların fotoğraflarını biriktirin ve bunu tasarımınızı canlandırdığınız panonun etrafına yerleştirin ta ki görüntü tam olarak tamamlanana kadar. Ayrıca tüm materyalleri ölçün ki yerlerine otursunlar. Bunun için ölçünlerinizi yaptığınız ve buna göre mobilya yerleştirmelerini çizebileceğiniz bir çizim oluşturun.

9-Karar verdiğiniz parçaların siparişini verin ya da birkaç dükkan verip ihtiyacınız olan şeyleri bulmaya çalışın.

10- Yumuşak mobilyalar tercih etmeye çalışın. Üzerinde emekleyebileceği bir halı, yastıklar, battaniyeler ve pencere için detaylar. Bu saha için stor perdelerin daha iyi olduğunu düşünüyorum çünkü çocuklar ver perdelerin iyi anlaşamayacağına dair bir his var içimde ayrıca bir alanı boydan boya perde yaparak çekmesini kolaylaştırmak ya da perdenin tozları toplamasına ruhsat vermek gibi bir niyetim de yok. Tekli bir penceremiz olduğu için sipariş üzerine bir perde yaptırmayı düşünüyorum, bu perde geceleri ışığı engelleyebilecek bir perde de olmalı.

11-Depo alanlarını düşünün. Şuanda neleri saklamaya ihtiyacınız var ve bebeğiniz eve geldiğinde neleri depo etmeniz gerekecek?

12-Dekoratif fikirler üretin. Odak noktanıza art dönelim. Hangi dekoratif elementleri kullanarak odak noktanızın daha parlak olmasını sağlayabilirsiniz? Karar vermeye başlayın.

13- Alışverişi tamamlayın ve tasarlayın! Depo için, mobilyalar için ve dekoratif aksesuarlar adına ihtiyacınız olan şeyleri satın alın. Mobilyalarınız evinize ulaştığında dekorasyonunuzu tamamlamaya başlayın. Düzenleyin, asın vs. Ayrıca el yapımı neler kullanabileceğinizi de değerlendirin. Burası hususi bir saha ve bebeğiniz için hususi olarak yaptığınız parçaları burada kullanmanız fazla anlamlı olacaktır.

14- Bebeğiniz için önceden satın aldığınız tüm kıyafetleri yıkayın ve ufak pantolonları, kazakları, eldivenleri ve şapkaları asmanın keyfini yaşayın.

15- Tamamladığınızda son bir envanter oluşturun. Neler eksik? Çöp kovası? Aileyi hatırlatacak resimler ya da çerçeveler? Işıklandırma yeterli mi? Neler eksik? Not: Bebeğiniz eve gelmeden evvel yalnızca lüzumlu eşyaları almanız yeterli olacaktır ve bebek daha eve bile gelmeden ne olur ne olmaz diye onlarca eşyayı satın almak gerekmez. Evinizdeki her oda gibi bu odanın da havaya, değişime, evrimleşmeye ihtiyacı var. Ayrıca siz ne kadar uğraşırsanız uğraşın bebeğiniz geldiğinde kendi ihtiyaçlarını size kendisi belli edecektir. Şuan için yalnızca ana hatları takip edin.

16- Odayı bebeğiniz için güvenli hale getirdiniz mi? İnternet üzerinde bununla ilgili harika makaleler mevcut, şayet siz de benim gibi ilk kez ebeveyn olacaksanız okumanız yararlı olabilir. Bebek karyolasında bebeğinizden ve altındaki örtüden diğer hiçbir şey olmamalı- yastıklar, oyuncaklar, şunlar, bunlar. şayet bebeğiniz gelmeden evvel bu tarz şeyler yerleştirdiyseniz, yerlerini değiştirin ve o biraz büyüyene kadar bir iskemle vs. üzerine yerleştirin.

Bu benim listem ve şuana kadar düşünebildiklerimin hepsi bu. Kendi canlandırma tahtamı tasarlamaya başlamak için sabırsızlanıyorum.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
    • PINAR 12 ay önce
      0

      FİYAT İSTİYORUM YARDIMCI OLURMUSUNUZ

reklam
Popüler
Son Yorumlar
onur
çok güzel kafe önerileri
smackdown
Saved as a favorite, I really like your blog!
admin
Gizem Hanım Fiyatları bin tl den başlıyor ve yükseliyor.
Gizem
Ne iadar çalisma masasi
admin
buyrun İpek Hanım
Popüler
Son Yorumlar
onur
çok güzel kafe önerileri
smackdown
Saved as a favorite, I really like your blog!
admin
Gizem Hanım Fiyatları bin tl den başlıyor ve yükseliyor.