Retro Tarzı Ev Modelleri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 01:45

Retro stil mobilya, 1950-1980 yıllarına ait, ya da o yıllara ait görünümündeki mobilyalardır.

Retro kelime anlamı olarak geriye bakış anlamına gelmektedir. Retro mobilya da nostaljik ve 1950, 1960, 1970 ve hatta 1980‘lerin stilinin hakim olduğu mobilyadır. Retro stili daha çok pop kültürünü içermektedir. Kalıcı olmaktansa daha günlük bir anlayış vardır.

1950‘lerin mobilyalarında modernizm etkileri görülmektedir. Parlak ve narin mobilyaların yerine, kalın baskılı kumaşlar ve duvar kağıtları ağırlık basmaktadır. 1950‘lerin retro stili mobilyalarını, biraz da lokantaların formika kaplı masalarına ve krom bar sandalyelerine borçluyuz.

1960‘ların mobilyaları daha eğlencelidir. Baş döndüren desenler ve renkli baskılar ön plandadır. Alçak sehpalar ve büfeler hala çok popülerdir. Aynı zamanda tek parça mobilyalar ve şişme koltuklar görülmektedir.

1970‘ler de mobilyalar parlaklığını kaybetmiş, daha kalın bir form almıştır. Avokado yeşili, başak sarısı, portakal rengi ve toprak tonları baskın olarak görülmektedir.

1980‘ler de Art Deco dekorasyonda etkisini yoğun olarak göstermektedir. Ördek başı yeşili ve leylak rengi bu senelerin rengi olmuştur.

Retro Stiline Örnekler:

Bir önceki yazımız olan Sıcacık Kış Günleri başlıklı makalemizde kış dekorasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir