Fikir Sahibi Olmak İsteyenler İçin İlginç Ofis Tasarımları
admin 1 sene önce Ofis Dekorasyon

Hayat ve çalışma bölgesine verilen önemin yükselmesi ile beraberkarşılaşmaya alışkın olabildiğimiz enteresan büro tasarımları bazenkeyifli, bazı zamansa sakinleştirici olabiliyor.
Görselliğin yanında işlevselliğe ehemmiyet veren tasarımlar vasıtası ilehem çalışanlarınız, hatta ziyaretçileriniz için en uygun büro ortamını yaratmanız olası.
Dünyanın dört bir yandan esin verici büro alanlarını inceleyeceğimiz bu yazımızın size de düşünce vermesini umuyoruz.
Profesyonel mimarlarımızdan takviye alarak kendisi fikirlerinizi tatbik etmek için bizimle her vakit iletişime geçebilirsiniz.

İlginç Ofis Tasarımları Gerçekten Önemli Mi?

İşletme sahiplerinin aklındaki en ehemmiyetli sorulardan bir tanesi de büro tasarımının verimlilik üstünde tesiri olup bulunmadığı.
Yapılan incelemeler bu suali net bir dille yanıtlıyor: Evet, büro tasarımınız harbiden de ehemmiyetli.
Y kuşağı olarak isimlendirilen ve 1990’ lı senelerde doğarak teknoloji çağında büyüyen gençlerin de iş yaşamına atılmaya başlaması ile biraz biraz değişikliğe uğrayan çalışma hayatı, büro tasarımına verilen ehemmiyeti de radikal değiştirdi.
1965 ile 1979 seneleri arasında doğan ve X kuşağı olarak isimlendirilen profesyonellerin kariyerlerinde yaşayacakları en devasa değişimlerden bir tanesi de bu.

ilginç ofis tasarımları

Her nesil, doğduğu devresinin teknolojisi ve psikolojisine göre beklentileriçine giriyor.
X kuşağının işverene sadakati, konumunu Y kuşağının keşfetme arzusunabırakıyor.
Görsellik çağında yaşama gelen ve bütün hayatlarını resim uyarıcılarıntesirinde yaşamış genç profesyoneller için büronun güzel görünmesi en kritik konular arasında yer almakta.
Teknolojiye olan bağlılıkları ve kabiliyetleri vasıtası ile sorun çözmemaharetleri yüksek olan Y kuşağı mensuplarının işveren sadakati ise epeydüşük düzeyde.
Bu nedenle becerili çalışanları işletmenize bağlayabilmek için kimi ilave olarak kıymetler yaratmanız gerekmektedir.

Alışılagelmiş işveren değerlerinin ötesine geçerek görsel özellikleri de bir değer haline getiren Y kuşağı, ofis tasarımının verimlilik üzerindeki etkilerinin en net şekilde ortaya konulduğu jenerasyon oldu. Yapılan araştırmalar ofis memnuniyetinin çalışan verimliliğini ciddi şekilde etkilediğini kanıtlıyor.

ilginç ofis tasarımları, dışarıda çalışan kız

Cornell Üniversitesi doğrulusunda uygulanan bir incelemede karanlık alanlarda zaman geçirmek adına gün ışığından yararlanarak aydınlık birçalışma alanı yaratmak, gün içinde hissedilen yorgunluk ve bitkinliği %56 oranında azaltıyor.
Kübik masalarda çalışmak veyahut kapalı kapılar arka kısmına hapsolmakadına açık büro düzenini seçenek ederek odaklanma alanları yaratmak da verimliliği pozitif istikamette etkiliyor.
Açık büro alanlarında gayret gösteren çoğu şahıs ehemmiyetli görevleriniadına getirirken odaklanma sualini yaşadığını vurguluyor.
Odaklı çalışma alanları, hengâme kirliliğinden ve ilgi dağıtıcı etkenlerden uzaklaşarak ehemmiyetli görevleri bitirmek isteyenlerin ilk durağı oluyor.
Çalışanların en kıymet verilen konulardan bir tanesi de, istirahatbölgesine gösterilen itina.
Birçok çalışan; iş yoğunluğuna biraz ara sunarak dinlenmek, çalışma arkadaşlarıyla sosyalleşmek ve şahsi işleri halletmek için sarfedilenistirahat bölgesine verilen ehemmiyeti kendine verilen ehemmiyet ile eşdeğer görüyor.

Dünyanın Dört Bir Yanından İlginç Ofis Tasarımları

Bastard Store – Milan, İtalya

İtalya’da kaykay malzemeleri ve kıyafetleri üreten Bastard Store, 1940’lı yıllardan kalma eski bir sinema salonunu ilginç ofis tasarımları çeşidine dönüştürmüş. Yaklaşık 20 kişilik çalışma alanına ihtiyacı olan marka, sinemanın oldukça büyük alanını depo olarak değerlendirmeyi tercih etmiş.

ilginç ofis tasarımları, bastard store

Kaykay malzemeleri yapan firma, alanın genişliğinden de faydalanarakepey devasa boyutlarda bir kaykay rampası yapmayı de suistimaletmemiş.
Markanın ofisini ziyaret ettiğinizde kendisi pateninizi seçerek antrenmanlara başlayabilirsiniz.

dPOP – Detroit, ABD

Müessese kültürü ve iş birliği merkezli çalışma alanları yaratan dPOP, Detroit’te bulunan merkez büroyu için 1920’lerden kalma külüstür bir banka mahzenini değerlendirmeyi seçenek etmiş.

ilginç ofis tasarımları, dpop

Banka mahzeni olması bundan dolayı şaşalı bir girişe bulunduranenteresan büro tasarımları içinde, olası olan asgari farklılık yapılmak istenmiş.
Orijinal döşemeler, sıvanmamış kolonlar ve güçlendirilmiş çelik kapıbulunduğu gibi bırakılmış.
Yer altında olduğu halde epey aydınlık bir çalışma ortamı yaratan dPOP, bu projesiyle devasa alaka çekmeyi muvaffak oldu.

Gummo – Amsterdam, Hollanda

Reklam ajansı Gummo, yeni ofis tasarımını i29 isimli iç mimarlık firmasına emanet etmiş. İç mimarlar renk paletini beyaz ve gri olarak belirleyerek işe koyulmuş.

ilginç ofis tasarımları gummo

Ofisin tamamına hakim olan gri renk, yerlerde ve duvarlarda da görülebiliyor. Ofis içerisinde kullanılan tüm eşyalar ikinci el mağazalardan, online açık arttırmalardan ya da eski ofisten temin edilmiş.

Gerçek dışı bir görünüme sahip olan ofiste kullanılan her mobilya, koyu gri renge boyanarak düzenlenmiş. Beyaz ile grinin kontrastı ile oldukça modern bir ofis alanı yaratılsa da, mobilya seçimlerinde klasik modeller tercih edilmiş.

Unilever – Hamburg, Almanya

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Unilever’in Avrupa’daki genel merkezi, Elbe nehrinin kenarında yer alıyor. Dış kısmının neredeyse tamamı cam ile kaplanmış olan binanın merkezinde ise avlu bulunuyor.

ilginç ofis tasarımları unilever

Tüm ofis binası için de bir merkez görevi gören avlu, farklı katlarda çalışan iş arkadaşlarının da buluşma noktası. Günün her saati güneş ışığı ile aydınlanan avlu sayesinde binanın enerji kullanımı yok denecek kadar az.

Urban Outfitters – Philadelphia, ABD

Dışardan bakıldığında çok da özel bir bina gibi durmasa da, perakende devi Urban Outfitters’ın Philadelphia’da bulunan ilginç ofis tasarımları çeşidinin pek çok ilgi çekici yanı var. Listedeki en ilginç ofis tasarımlarından biri olan bu bina, eski bir tersane.

ilginç ofis tasarımları, urban

Şimdiki ofisine taşınmadan önce şehir içerisine yayılmış 6 farklı binada ofisleri bulunan ve koordinasyon konusunda ciddi sorunlar yaşayan marka, tüm çalışanların bir arada olabilecekleri bir ortam yaratmak istemiş. Geniş bir bahçeye de sahip olan ofis binası içerisinde kütüphane, spor salonu, kafeteryalar ve kahve dükkanları yer alıyor.

Büyük camlar sayesinde güneş ışığından da faydalanan ofisin iç kısmında çıplak kiremit ve ahşap birlikte kullanılmış. Çelik iskeletle desteklenen yüksek tavan, ofise ayrı bir ferahlık katıyor.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!

reklam
Son Yorumlar
admin
tabi efendim stoklara bakıyorum hemen dönüş yapacağım size
Songül Gündoğdu
2 adet 6 m istiyorum varmı
Ismail
Sadece dolabı ve aynası yanınada çamaşır makinesinin yerini yapsak kaça mal olur aynı bu model
admin
Merhaba Burçak Hanım maalesef biz sadece fikir verme açısından paylaşımlar yapıyoruz fiyat konusunda herhangi bir şey diyemeyeceğim.İyi Günler
Burçak Muğlalı
Merhaba bu yukarıdaki çalışma masası için fiyat alabilir miyim sandalyeler hariç olarak Ve bir de ölçüler nedir acaba?
Popüler
Son Yorumlar
admin
tabi efendim stoklara bakıyorum hemen dönüş yapacağım size
Songül Gündoğdu
2 adet 6 m istiyorum varmı
Ismail
Sadece dolabı ve aynası yanınada çamaşır makinesinin yerini yapsak kaça mal olur aynı bu model