Güzel Tasarlanmış Google Ofisleri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 03:04

Nasıl ki evde bir şey aradığımızda ilk annemize soruyorsak, internette de bir şey aradığımız vakit ilk Google’a sorarız. Google bulamıyorsa şayet bilgiye ulaşmak için kitapları tek tek aramamız gerekecektir. Çok vaktimizi alır ancak ararken öbür şeyler öğrenme imkanımız da oldukça yüksektir. Neyse konudan sapmayalım, kendini her alanda geliştiren Google, dünyanın en pahalı şirketleri arasında yer alıyor. Peki bunu nasıl sağlıyor ? Tabii ki en iyi hizmeti, en hızlı şekilde ve devamlı kendini geliştirerek insanlara sunarak sağlıyor. Ancak hiç bir şirket, firma yoktur ki çalışanlarına kısıtlı imkanlar sunarak ve hak ettikleri değeri vermeyerek başarılı olabilsin. Bu konuda  Google’ ın, kurumsal felsefesini: “kötülük yapmadan da nakit kazanılabilir”, “takım giysi giymeden de ağırbaşlı olunabilir” ve “iş kamçılayıcı; rekabet eğlenceli olmalıdır” gibi hür prensipler üzerine kurması, çalışanlarının yaratıcılıkların dan yararlanmak için izlediği politikalar ve çalışanların her türlü ihtiyaçları için tasarlanan alışılmış büro görüntüsünden çok uzakta, son radde ilham verici, sıradışı, mükemmel  ofisler ile başarısını sağlıyor. 

Ayrıca araştırmamda edindiğim öbür bilgilere göre de Google, bir motivasyon tekniği olarak buluş abes zamanı (Innovation Time Off) adı verilen politikaya sahiptir. Buna göre Google mühendisleri çalışma saatlerinin ′ sini ilgilerini çeken projeler üzerinde geçirmek için teşvik ediliyorlar. Gmail, Google Haberler, Orkut ve AdSense gibi hizmetler başarılı Google çalışan politikasının ürünü olan buluş abes zamanında ortaya çıkmıştır. Bu alanda yeteneği ve ilgisi olan kişiler için  Google’ ı en iyi imkanlara sahip iş ortamı olarak görüyorum.

Bunu destekleyen veriler ise, 2010 yılında Universum İletişim tarafından mektep mezunlarına yönelik iş gücü çekiciliği açısından en cazip şirket dalında namzet gösterilmesi. Yine Universum’un , 2011 yılında 10.000’den çok genç profesyonelin katılımı ile gerçekleştirdiği araştırmanın sonucunda; Google’ın, katılımcıların yaklaşık yüzde 25’i tarafından ülkü işveren listesinde ilk sırada sıralandığını yayımlaması. Bu bilgilerden sonra mükemmel tasarlanmış Google ofislerini sizinle paylaşıyorum.

Görsel Kaynak: Photo by andrewarchy / CC BY 

Google Moskova Ofisi

Google Milan Ofisi

 

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir