İdeal Ofis Düzeni Nasıl Yapılmalı
admin 1 sene önce Ofis Dekorasyon

En uygun büronun sebep dekore edilmesi gerektiği senelerdir hem tasarımcıların, hatta bilim adamlarının cevaplamaya çalıştığı sorulardan biri.
Yapılan incelemeler açık büro alanlarının verimliliği düşürebildiğini,fakat çözüm olarak sarfedilen kübik çalışma istasyonlarında da aynısımeselenin yaşandığını işaret ediyor.
Ofisinizde çalışanların verimliliğini arttırırken güzel ve balanslı birmanzara sağlayacak birçok tertip etme inşa etmek olası.
İdeal büro düzeni sebep olmalı sualine tetkiklerin ve tasarımcıların gözünden bakalım..

ideal ofis düzeni

İdeal Ofis Düzeni

Bilim adamlarının gerçekleştirdikleri tetkiklerin neticelerinideğerlendiren tasarımcılar, en uygun çalışma ortamının sebep olmasıgerekliliğini birkaç nokta ile saptadı.
Dikkat edilecek en ehemmiyetli konuların başında ise aydınlatma ve ışıktüketimi geliyor.
Ankete katılan ve büro düzeni içinde nelerin noksan bulunduğukonusunda sualleri yanıtlayan iştirakçilerin en ehemmiyet verilenkonuların başında aydınlatma geliyor.
Özellikle tabii ışığın yetersiz olması sebebi ile kendilerini henüz yorgun vetükenmiş hissettiklerini bildiren katılımcılar, büro içinde daha çok tabiiışık görmek istediklerini dile getiriyor.
Bu verilerden yola çıkarak en uygun büro düzeninde ilgi edilmesilüzumlenen ilk konunun, yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile çokpencere uygulanması bulunduğu meydana çıkıyor.
Çalışma alanına direk gelmeyecek fakat oda içine kafi ışık girmesini sağlayacak pencereler, gayret gösteren verimliliğini arttırıyor.

ideal ofis düzeni, renkli ofis dekorasyonu

Gürültü Verimliliği Azaltıyor

İkinci önemli konu ise açık alanlarda yaşanan gürültü kirliliğini engelleyecek düzenlemeler yapmak ve çalışanlara özel çalışma alanları yaratmak. Gün içerisinde verimliliği en fazla etkileyen konular arasında, kişisel işlerini yapan veya telefonla görüşen çalışma arkadaşlarını gösterebiliriz.

Ses geçişlerini engelleyecek kübikler ise bu sorunun çözümü olarak görülmemeli. Bunun yerine doğal ses bariyeri olarak değerlendirilebilecek bitkiler, kitaplıklar ve bölmeler kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ofis içerisinde yeşil bitkilere yer vermek, çalışanlarınızın kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olarak odak süresini arttırır. Uzun bitkileri yan yana kullanarak doğal bir duvar yaratabilirsiniz.

modern ofis, ideal ofis düzeni

Yapılan bir araştırma, çalışma alanlarını özelleştirebilen kişilerin %32 oranında daha verimli çalıştıkları sonucuna ulaştı. Masa üzerinde sevdiklerinin ve ailelerinin fotoğrafına yer verebilecekleri ve küçük biblolar ya da oyuncaklar kullanabilecekleri çalışma alanları çalışanlarınızın verimliliğini arttırır.

İdeal ofis düzeni için vazgeçilmez bir diğer düzenleme ise, çalışma alanlarında farklılık yaratmak. Açık alanların yanı sıra odaklı çalışma bölmeleri, telefonla kişisel görüşmelerin yapılabileceği kabinler ve sosyal alanlar yaratarak çalışan verimliliğini arttırabilirsiniz.

Ofis Düzeni Yaratırken Doğru Seçimi Yapmak

Ofis dekorasyonunuzu gerçekleştirirken seçmeniz gereken modern ofis mobilyaları ve dikkat etmeniz gereken diğer konuları daha önce ele almıştık.

Ofis düzeninizi çalışanlarınızın verimini yükseltecek bir hale getirmek için yapabileceğiniz düzenlemelerin bir kısmı da ofis dekorasyonunuz ile ilgilidir. Bunlardan en önemlisi, doğru renk seçimlerini yapmak.

Kişinin ruhsal durumuna doğrudan etki eden renkler, dengeli şekilde kullanıldığında işletmenizin verimliliğini arttırır. Örnek vermek gerekirse; yeşil tonları rahatlık ve denge hislerini tetiklerken, mavi tonları güven duygusunu ve zihinsel etkinliği arttırır. Bu nedenle çalışma alanındaki renk kullanımını dikkatli şekilde yapmak önemlidir.

ideal ofis düzeni, renkli ofis dekorasyonu

Yapılan araştırmalar, çalışanların ofis içerisinde canlı renkler görmek istediğini kanıtlıyor. Ancak dikkat çeken renklerin yoğun şekilde kullanılması, odak süresini kısaltarak verimliliği azaltabilir. Bu nedenle canlı renkleri kısıtlı şekilde kullanmak ve sosyal alanlarda yoğun renk kullanmak ofis düzeni açısından daha sağlıklı olacaktır.

Aksesuarlara Önem Gösterin

Duvarlarınızda iş alanınıza uygun sanat eserlerine yer vermek de ideal ofis için önemlidir. Bir teknoloji şirketi ya da pazarlama ajansı, kullanacağı sanat eserlerinde modern tasarımlara yönelebilir. Bunun yanı sıra muayenehane ve psikolog ofisleri gibi alanlarda doğa tabloları kullanmak daha doğru bir seçim olacaktır. Sektörünüze ve alanınıza uygun şekilde seçeceğiniz sanat eserlerini çalışma ve dinlenme alanlarında dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz, ancak çalışma istasyonlarının tam karşısında olmamasına dikkat etmelisiniz.

mavi ofis dekorasyonu, ideal ofis düzeni

Çalışma masasının direkt karşısında olan tablolar, kitaplıklar ve dolaplar çalışanların dikkatini dağıtabilir. Bu nedenle çalışma masalarının karşılıklı düzende yerleştirilmesi, ya da mümkün olduğunca sade bir alana bakmaları tavsiye edilir.

Ofis düzeninizi ideal bir çalışma ortamına dönüştürmek için yapmanız gereken birkaç küçük düzenlemeyi bu şekilde özetlemek mümkün. Gürsan Geon Büro Mobilyaları, ofisinizin en verimli olmasını sağlayacak yüzlerce farklı tasarımının yanı sıra özel ofis tasarımı konusunda da müşterilerine hizmet veriyor.

Siz de ofis tasarımınızı profesyonel şekilde gerçekleştirmek ve doğru uygulamalarla ofisinizi mükemmelleştirmek için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
reklam
Popüler
Son Yorumlar
onur
çok güzel kafe önerileri
smackdown
Saved as a favorite, I really like your blog!
admin
Gizem Hanım Fiyatları bin tl den başlıyor ve yükseliyor.
Gizem
Ne iadar çalisma masasi
admin
buyrun İpek Hanım
Popüler
Son Yorumlar
onur
çok güzel kafe önerileri
smackdown
Saved as a favorite, I really like your blog!
admin
Gizem Hanım Fiyatları bin tl den başlıyor ve yükseliyor.