Banyolarda Kullandığımız Lifler Nasıl Temizlenir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 01:50

Ne sık sık duş alıyor olursanız olun, banyonuz içinde derhal her duşta kullandığınız şeyler sayılıdır.
Bunlardan biri kesinlikle şampuan ya da beden jeneriğiyle bir öteki de banyo lifleri dir.
Banyo lifleri hem bedenimizde meydana getirdiği peeling tesiri hatta hijyeni sağlamak yönünden son derece kullanışlı hijyen gereçlerinin arasında yer almakta.
Ancak doğru vakit aralığında değiştirilmemesi ve kullanım ardından doğru şeklinde dezenfekte edilmemesi halinde banyo liflerinin vücudumuza ve kendimize faydadan defa zararı dokunuyor.
Banyolarımız yapısı gereği defalarca kez nemli ve sıcak ortamlardır.
Bu ortamlar içinde de bakteriler defa kısa vakit dilimlerinde süratle yayılabilirler.
Banyonuzun her yönüne yayılacak olan ve gözle görülemeyen bu bakteriler kuşkusuz banyo lifinizi de amaç alacaktır.
Çok henüz sıhhatli bir şeklinde duş almanız ve her duşta güncellenmiş tesirine sahip bir banyo lifi kullanmak için ise banyo lifinizi sebep temizleyeceğinizi bilmeniz gerekmektedir.
Duş aldıktan ardından lifi tekilce duş aldığınız suyun altına tutmak ve onu adamakıllı ovalamaya çalışmak sizin için kafi gibi gözüküyor olsa da mutlaka kafi değildir.
Çünkü bu yapan olduğunuz temizleme işleminin bakteriler üzerinde kitesiri epey hafiftir.
Sadece sünger üstünde kalan bakteriler sizin bu yolla temizlemeye çalışmanız eşliğinde biraz ıslanmış ve biraz da yer değiştirmiş olurlar.
Oysa, tam anlamıyla bir lifin tertemiz olması ve her duş sırasında kendimize ihtiyaç duyulan olanı sunması için bu liflerin kesinlikle fakat kesinlikle en iyi şeklinde dezenfekte edilmiş olması gereklidir.
Doğru şeklinde banyo lifinizi sebep dezenfekte faktörüz gerektiği ile ilgilibir fikriniz yok ise o durumda bu yazı içinde bahsedilen formül ile lifinizi en iyi şeklinde temizleyebilir, her duş sırasında yeni bir kullanım

Banyo lifimizi temizlemek için gerekli olanlar nelerdir?

  • Çamaşır suyu
  • Temizleme işlemi için su
  • Lavabo veya bir kova

Banyo lifinizi nasıl temizleyebilir ve dezenfekte edebilirsiniz?

Kovayı su ile doldurun
Doğal banyo lifleri için kovaya bir bardağın ¼ ‘ü oranında makine yapımı olan lifler için ise bir bardağın ¾’ü oranında çamaşır suyunu bu suyuniçine ek edin
Bu hazırlamış olduğunuz karşımın içine süngeri yerleştirin.
Bu karışımı lifinizin emmesi için 5 dakika kadar beklemesine destur verin.
Bu prosedürü banyodan ardından yapacaksanız şayet aynı zamanda siz de giyinebilir ve kendinizi saçlarınızı kurutmaya hazır durumagetirebilirsiniz.
5 dakikalık proses sona erdiğinde elinizden geldiğince bol su ile banyo lifinizi durulamaya çalışın.
Kuruması için havalanan ve kesinlikle nemsiz olan bir ortama yerleştirdikten ardından bundan sonra banyo lifiniz bir ileri kullanıma hazır duruma gelmiş demektir.

Banyo Lifleri için Ayrıca Bu Bilgileri Aklınızda Tutun

Maksimum hijyen için banyo lifinizi banyo içinde muhafaza etmeyin.
Nitekim burası daima bakterilerin hedefinde olan bir yer olacaktır.
Duş sırasında esasen üstüne bakterilerin geçme olsılığı bulunduğu için lifinizi daima havalanabilen ve nemli olmayan kuru ortamlarda saklamaya çalişin.
Eğer tabii banyo liflerini tüketiyorsanız en çok 4 hafta kullanın, sentetik lifleri ise maksimum 8 haftaya kadar kullanabilmeniz mümkün.
Banyo lifinizi kurulama prosedürünü kesinlikle havalandırma tekniği ile yapın.
Saç kuruta makinesi ve başka yöntemler ile kurulamaya çalışmanız lifinizin fonksiyonunu yitirmesine yol açabilir.
Vücudunuzda döküntüler ve kızarıkların duş ardından ortaya yaklaştığını gözlemliyorsanız, banyo lifinizi değiştirmeye çalışın.
Ciddi bir mikrop şansına karşı da ayrı olarak vakit kaybetmeden cilt hastalıkları ile ilgili size yardımcı olabilecek bir doktor desteğine müracaat edin.

 

Bir önceki yazımız olan Uzmanlar Hijyen için Banyo Lifi Tavsiye Ediyor başlıklı makalemizde lif modelleri, lif tavsiyeleri ve uzmanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir