Amerikan Mutfak ve Oturma Odası Tasarımı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 23:31

Hanelerimizde her geride bıraktığımız gün tanınmışlığı çoğalan aşağı yukarı herkes doğrulusunda benimsenmeye başlayan amerikan mutfaklar veyahut başka bir adı ile açık mutfaklar, çağdaş iç mimari planlamanın devasa bir parçası olarak görülüyor.
Oturma odası veyahut salonun bir bölümünde bulunan bu mutfak yapısını değişik dizaynlara yerleştirebiliyoruz.
Biz bu yazımızda amerikan mutfak ve oturma odası dizaynlarından değişik yaklaşımlar ile bahsedeceğiz.
Bu açık mutfak tipi, öncelikle Amerika’da uygulanmaya başlandığı için amerikan mutfak tipi olarak adlandırılıyor.
Günümüz çağdaş dönemlerinde ise Amerika’da gerçekte bu tür mutfaklar konumunu geniş ve kapsamı geniş mutfaklara bırakmaya başladı.
Ancak bizim ülkemizde arazinin kıymetli olması ve hanelerin giderek ufak alanlara sahip olması amerikan mutfak tarzının henüz da çok kullanılmasına yol açtı.
Hem oturma odası hem salonu olan hanelerde genellikle oturma odasında bulunan bu mutfaklar, her iki odası da olmayan hanelerde devasa salonun bir parçası olarak kullanılıyor.

Salonla birleşik mutfak modelleri

Geniş salon ile birleştirilerek hazırlanan bu mutfak desenleri henüz rahat,ferah bir hayat kısmı sunarken bu arada odaya modern ve çağdaş bir manzara de katıyor.
Canlı ve içten bir ortan yaratan bu mutfak tipinde mutfak mobilyaları seçiminin salon veyahut oturma odası ile mutlaka bir bütünlük içerisinde olması gerekmektedir.
Yani şayet siz epey classic tarzda varaklı kolları olan bir koltuk takımına sahipseniz bununla birlikte spor tabureleri olan parlak bir mutfak takımı bu alan için doğru bir hüküm olmaz.
Bu tarz classic bir salona yeniden classic tarzda beyaz veyahut krem rengi tonlarında ağır tarzda mutfak mobilyaları seçmek lazım olur.

Küçük alanlar için en büyük çözümler

Amerikan mutfak desenleri ufak alanlar için hem mutfak, hem yemek odası olarak kullanmak mümkün.
Mutfağın bittiği noktaya yerleştirilen uzun ve dar masa oda ile mutfağın hudutlarını ayırırken bu arada yemek ihtiyacını gidermek için de bir alan sağlar.
Yüksek masa ce yüksek sandalyeler, tabureler ile de bar havası verebileceğiniz bu alan odanın çağdaş tasarımını zirveye çıkarakcaktır.

Amerikan Mutfak ve Oturma Odası Tasarımı Resim Galerisi

Bir önceki yazımız olan Oturma Odası Duvar Kağıdı Örnekleri başlıklı makalemizde duvar kağıtları ve oturma odası dekorasyon örnekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir