Oturma Odası Aydınlatma Nasıl Tasarlanmalıdır?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:31

Oturma odası birçok aile için ev içinde en çok vakit geçirilen alanlardanbiri hem de ilkidir.
Bu denli sık sarfedilen bir odanın dekorasyonu da başka oda dekorasyonlarından bir tık da olsa henüz ehemmiyetli olabilir.
Misafirlerinizi ağırladığınız, aileniz ile vakit geçirdiğiniz kimse yok iseyalnızlığın keyfini çıkardığınız bu oda dekorasyonunda mobilyalar ve aksesuarlar kadar ehemmiyetli bir detay henüz bulunmaktadır, aydınlatmalar! Ev dekorasyonu denince akla bol bol mobilya dekorasyonları gelse de aydınlatma bahçeden banyoya, balkonlardanbütün odalara odanın her yerinde defa fakat defa ehemmiyetlidir.
Sıcacık bir ambians yakalamak veyahut loş ve havalı bir oda yaratmak içinihtiyaç duyduğunuz tek şey doğru aydınlatma sistemleridir.
Peki bu mevzu bu kadar önemiyse oturma odası aydınlatması sebepolmalıdır? Bu meselenin yanıtını şöyle olması gereklidir diye vermek doğru olmaz.
Ihtiyaçlara, zevklere ve parasal olanaklara göre değişebilen aydınlatma fikirleri ile ilgili genel olarak kimi şeyler özetlenebilir.

Oturma odası aydınlatmasında farklı yaklaşımlar kullanın

Henüz evvel de söylediğimiz gibi herkesin zevki, tipi, yaşam tipideğişiktir.
Tüm bu farklılıkları karşılayabilmek yerine değişik yaklaşımlar, değişikbakış açılarına gereksinimiz var.
Oturma odasında doğrudan ışıktan rahatsız olacağınız televizyon veyahutfilm seyrederken kullanabileceğiniz abajur tipi aydınlatmalara yer vermelisiniz.
Aynı vakitte tavana gömülü, epey ışık veren aydınlatmalar ile misafirlerinize yemek keyfi yaşatabilirsiniz.
Ailesinin yanısıra ders çalışmayı sevenleri unutmamak yerine odayadevasa bir masa lambası yerleştirebilirsiniz.
Kitap okumanızı kolaylaştırması için hareket edebilen ayaklı lambalardan kullanabilir, salonun bir bölümüne realite mumları ya da mum görüntülülambaları yerleştirebilirsiniz.
Böylelikle oda dekorasyonundaki aydınlatmalar vaziyete göre birçokgereksinimi karşılayabilir duruma gelmiş gerçekleşir.

Ambiyans oluşturmak için duvar aydınlatmaları

Çok aydınlık olmayan bir oturma odası dekorasyonu planladıysanız ve duvarlarınızda şık tablolar varsa, duvarlara yerleştirilen minik aydınlatmalar ile bu tabloları ortaya çıkarmak harika bir fikir olabilir. Odanızda istediğiniz ambiansı yaratmanızı sağlayacak bu lambalar şık ve kullanışlıdır.

Oturma Odası Aydınlatma Nasıl Tasarlanmalıdır? Resim Galerisi

Bir önceki yazımız olan Oturma Odası Aydınlatma Önerileri başlıklı makalemizde aydınlatma, aydınlatma önerileri ve ışık hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir