Dekorasyonda Yapay Çiçeklerin Kullanımı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 21:42

Son yıllarda gerçeğini aratmayacak nitelikte olan yapay çiçekler, dekorasyonun en önemli ve vazgeçilmez unsurlarından biridir. Özellikle çiçek bakımıyla ilgilenemeyen ve yapay çiçeklere alerjisi olan kişiler için ideal olan yapay çiçekler dekorasyonda birçok farklı şekilde kullanılabilir.Yapay çiçeklerin mekana uygun olmasına dikkat edilmeli

İç ve dış dekorasyonda önemli bir ayrıntı olan yapay çiçekler, ortamın havasını değiştirir ve mekana canlılık katar. Fazla sade ve sönük kalmış bir dekorasyon bile canlı renklere sahip olan yapay çiçek kullanımı sayesinde yepyeni bir görünüme kavuşabilir. Bu noktada, mekana uygulanmadan önce çiçeğin tarzı boyutu ve rengi mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca yalnızca iç mekan tasarımlarında değil, balkon veya bahçe gibi alanlarda da bu tarz detaylara yer verilebileceğinden çiçeklerin doğru seçilmesi oldukça önemlidir.

Çiçekler farklı objeler içerisinde kullanılabilir

Yapay çiçekler birçok farklı şekilde kullanılabilir. Genellikle vazolarda tercih edilse de mutlaka bu şekilde uygulanmak zorunda değildir. Buna göre yapay çiçekler, türüne göre tabakların içerisinde, duvara asılı bir şekilde ya da mobilyaların üzerinde farklı objelerin içerisinde konumlandırılabilir. Bunun yanı sıra kavanozlar içerisinde bir miktar doldurulan ve kapak kısmında led ışıkla sergilenen yapay çiçeklerde mekana hoş bir hava katabilir.


Çiçeklerin renkleri dekorasyonu tamamlayıcı olmalı

Yapay çiçekler mekana hoş bir hava katsa da bunu yakalamak için renk uyumunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin soft renklerin hakim olduğu bir mekanda, canlı ve çarpıcı renklere sahip olan çiçekler kötü bir görünüm yaratabilir. Bununla birlikte dekorasyon renkleri sade ve sönükse canlı tonlardaki çiçekler de tamamlayıcı olarak kullanılabilir. Ayrıca mekandaki tüm öğeler aynı renk tonlarındaysa kullanılacak çiçekler birkaç farklı renkte olabilir. Bu sayede mekana farklı tonlardaki çiçekler ile canlılık kazandırılmış olur. Dolayısıyla bu ince detaylara dikkat etmek ve renklerin birbirini tamamlamasını sağlamak gerekir.

Çiçeklerin kullanım alanı doğru belirlenmeli

Kullanılacak yapay çiçeklerin tarzı mutlaka odaya uyumlu olmalıdır. Aynı zamanda odanın türüne göre ise çiçeklerin kullanım şekli de değişkenlik gösterebilir. Buna göre salon gibi alanlarda çiçekler masa üzerinde ya da uzun ayaklı vazolarda sergilenebilir. Balkon ve teras gibi açık bölümlerde ise daha çok saksı gibi objeler tercih edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Kendinizin Yapabileceği Sehpa Çeşitleri başlıklı makalemizde pratik dekorasyon ve sehpa örnekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir