Kullandığınız Yatak Odasını Büyük Gösterecek 10 İpucu

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 02:56

Yatak odanız evin öbür bölümleri gibi hissettirmemesi gereken tek odadır. Rahatlama ve gevşeme stresli bir günün ardından döşek odanızda hissetmeniz gereken şeylerdir. Peki ya döşek odanız rahatlamak için fazla küçükse? Döşek odanızın ufak olması sizi odanızı dekore ederken, düzenlerken zor sokabilir. Ama bu ufak döşek odası ufak fikirler ve ipuçları ile hayalinizdeki odaya dönüşebilir. Eğer ufak bir döşek odasına sahipseniz işte size ufak odanızın daha geniş hissettirmesini sağlayacak 10 ipucu.

1-Dağınıklığı Yok Edin

Yatak odanızda ne kadar fazla eşya varsa o kadar sıkışık hissettirecektir. Odaya göz atın; süpürgelikleri görebiliyor musunuz? Eğer tüm odayı tarıyor ve süpürgelikleri göremiyorsanız, fazla Fazla mobilya ve kişisel eşyanız var demektir. Bu eşyaların bir kısmını evinizin öbür odalarında değerlendirmeyi ya da satmayı düşünün. Komodinlerden ve öbür kısımlardan fazlalık olan kişisel eşyalarınızı kaldırın. Odaya girdiğiniz zaman odayı sakince gözlerinizle gezmek isteyeceksiniz. Bu da alanın illüzyonunu anında ortaya çıkaracak.

2-Duvar Alanını Maksimuma Çıkaracak Mobilyalar Alın

Tam olarak ne aradığınızı bilmediğinizde, mobilya satın almak zor bir iş olacaktır. Ufak döşek odalarında sahip olduğunuz duvar alanını ve bu alana ne kadar mobilya yerleştirmeniz gerektiğini ölçün. Oval mobilyalar yerine köşeli olanları tercih edin. Oval eşyalar daha fazla yer kaplar ve bu saha sizin yürüme kısımlarınızı daraltır. Asmalı gece lambaları da yerdeki alanı genişletmek için döşek odaları adına harika bir seçenektir.

3-Odanın Dekorunu ve Yatağınızın Boyutunu Doğru Ayarlayın

Odanızın büyüklüğüne göre odak alanınızın büyüklüğü de değişecektir. Eğer ufak bir odada aka bir yatağınız varsa, direkt olarak sıkışmış ve rahatsız hissedeceksinizdir. Daha ufak bir yatağa sahip olduğunuzu düş edin ve lambalarınızın ve dekorasyonunuzun da aynı orana sahip olduğunu düşünün. Eğer yatağınızı küçültebilirseniz, odadaki öbür aksesuarları da küçültmelisiniz.

4- Tavanınıza Değişik Görseller Katın

Son yıllarda tabla şeklindeki tavanlar popüler hale geldi. Odaya beşinci bir ebat katıyorlar. Eğer sizin de odanıza böyle bir şey ekleme şansınız varsa hiç durmayın ve odanızın nasıl güzel bir şekilde değiştiğini görün. Eğer standart bir tavan ile devam ederseniz de daha aleni renkler kullanarak saha konusunda geniş bir göz yanılması oluşturun. Tavan ne kadar koyu renkte olursa oda o kadar dar hissettirecektir, ters de aynı şekilde.

5-Bir Okuma Köşesi Oluşturun

Küçük bir döşek odası hakkında yanlış değerlendirilen bir şey de odanın yalnızca uyumak ya da kıyafet değişikliği için kullanılabileceğini düşünmektir. Bu doğru değil. Ufak bir iskemle ve lamba ile odanızda bir okuma köşesi oluşturabilirsiniz. Odada ani fazla fonksiyonu gerçekleştirebildiğinizde, odada daha fazla zaman geçirmek isteyeceksiniz. Yatağınızın bir tarafına lamba koyarak, yatakta okumayı da daha rahatlatıcı ve eğlenceli hale getirebilirsiniz.

6-Odanız İçin Müsait Büyüklükte Şifonyer ve Gardrop Tercih Edin

Odanızı ufak hissettirmenin en basit yolu ise, odanız için fazla aka mobilyalar kullanmaktır. 2-3 adet ana mobilya seçin ve odanız için müsait şekilde yerleştirin. Kıyafetleriniz için bir gardrop ve üzerine televizyon koyup eğlenebileceğiniz aka bir şifonyer düşünebilirsiniz. Ne kadar fazla fonksiyon eklerseniz, odanız o kadar aka hissettirir.

7-Depolama İçin Yaratıcı Olun

Odanızda dağınık eşyalar olmaması için dekoratif sepetler ya da görülmesi gerekmeyen ufak eşyaları depolamak için raflar kullanabilirsiniz. Çocuklarınız ufak oyuncaklarını dağıtıyor mu? Yatağın altında depo etmenizi kolaylaştıran kutulardan kullanın ve hem sizin için hem de çocuğunuz için erişimi basit olsun! Söz konusu depolamak olduğunda düş gücünüzü kullanın. Ufak döşek odaları çoklu kullanımlar için harikadır. Eğer yatağınızın ayak ucunda bir benç varsa bunu kitaplarınızı ve dergilerinizi depolamak için kullanabilirsiniz.

8-Televizyon sahibi Olmak ya da Olmamak

Yatak odasında bir televizyon bulundurmak sizin seçiminize kalmış. Eğer sahip olmaktan yanaysanız düz ekran bir televizyon tercih edip duvara monte edebilirsiniz ya da şifonyerin üzerinde ufak bir saha ayarlayabilirsiniz televizyon için. Televizyon istemeyenler için müzik seti de iyi bir seçenek. MP3’ünüze bağlanabilen müzik sistemleri de oldukça iyi bir seçenek.

9-Renk Tercihini Akıllıca Yapın

Zaten ufak olan bir odayı bir de koyu renklerle dekore ederseniz, oda bir mağara gibi hissettirir. Eğer koyu renklerden hoşlanıyorsanız, bu renkleri yastıklar, kilimler ya da çarşaflar gibi materyallerde kullanabilirsiniz. Duvarlarda ve tavanda aleni renkler kullanarak odayı daha ferah göstermeye çalışın. Odaya olası olduğunca fazla tabii ziya girmesini sağlayın ki hem saha genişlesin hem de siz kendinizi daha iyi hissedin.

10-Odak noktası oluşturun

Eğer yatağın başucuna yerleştirebileceğiniz bir sanat eseri mevcutsa tüm gözleri o alana çekebilirsiniz. Eğer yatağınızı fazla beğenmiyorsanız ama harika bir antika şifonyere sahipseniz bu şifonyeri güzel ve renkli bir vazo ile süslemeyi deneyin. Düş gücünüzü kullanarak odanızın pozitif yanlarını sergileyip, küçüklüğünü gizlemeye çalışın.

Küçük odayı dekore etmesi zor olsa da bir kez başardığınızda oldukça kişisel ve hususi hissettirecektir. Odanızın daha geniş hissettirmesi için ve sahip olduğunuz alanın çoğunu doğru şekilde kullanabilmek için bu 10 ipucunu kullanın. Bu fikirleri öbür odalarınızda da kullanarak odanızın anında daha güzel ve sıcak hissettirmesini sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dekoratif Taş Elementleriyle Güzel Bir Yatak Odası başlıklı makalemizde dekoratif taş, güzel yatak ve yatak odası hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir