Sizi Sizden Alacak 28 Harika Yatak Odası Aydınlatma Dekorasyon Önerileri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 02:03

Işıklandırma bir sanattır.
Dekoratörler kolay ve güzel bir yatak odası aydınlatma ayarlaması inşa etmek için çoğu değişik gereksinimi dengelerler, her kolay etmen bu arada çoğu değişik şeyi etkiler.
Örneğin yerleştirme -bu düşünce ev sahibinin kitaplardan hoşlanıp hoşlanmadığı, devasa parlak ekranlarda videolar takip etmeyi sevip sevmediği gibi çoğu faktörle bağlantılıdır, fakat alttaki resim listesi ile de göreceğiniz gibi bu fikirler bu arada epey estetik bir tesire de sahiptir.
Yoğunluk ve renk ısısı başlangıçta yanlızca kolay özellikler gibigözüküyor olsa da, bu arada sabahları epey sıcak ve sevinçli bir odaya uyanmakla karanlık ve depresif bir bölgede uyanmak arasındaki farkı ayarlayabilir ve modunuzu mutlaka değiştirebilir.

 

Yukarıda da görüldüğü gibi yatak platformunun altında tespit edilenışıklandırmalar odada sanki dans ediyor.

 

Burada da epey güzel ışıklandırılmış bir raf ve duvarın birleşimi yatağı sarıyor ve yatak platformunu kucaklıyor.
Işıklar kapandığında ise odanın ambiansı tamamiyle değişiyor.
Bu tarz bir program için kısılabilir ışıklar fantastik bir tercih.

Endirekt olan ışıklandırma, komodinlerin üstünden sarkan ışıklara da ayrı bir hava katıyor.

Değişik ışıklandırmalar, endirekt ışıklandırmalar da çoğu değişik dokuyu etkileme özelliğini içerisinde barındırır.
Bunun gibi bir odada hatalı bir ışıklandırma inşa etmek ne kadarolanaksız görünse de bu tür bir ışıklandırma ile odanın alabileceği enmükemmel biçimi almasını edinebilirsiniz.

Henüz sakin ışıklandırmaların bu arada süsleyici bir dokunuşu dabulunmaktadır, bu tür ışıklandırmalar bilhassa yatak odalarında iyigerçekleşir zira daha düşük yoğunluktadırlar ve bu arada yatağa uzandığınız vakit tavandaki ışıklandırmanın doğrudan gözlerinizde parlama sekmesini net olarak elimine eder.

Bu tür ışıklandırmalar ise henüz sakin olan alanlarda bir tam terslikoluşturarak alanın henüz çağdaş bir tasarıma sahip olmasını sağlayabilir.

Burada ise fonksiyonellik anahtar görevi görmektedir. Direkt ışıklandırma yerine böyle bir ışıklandırma kullanmak odanın merkezinin ve koridor kısmının birbirinden ayrılmasına yardımcı olabilir.

Arka panellerde kullanılan ışıklandırmalar bu örnekteki gibi bir sanat eseri ile birleştirildiği zaman yan taraftaki rafların güzelliğini ortaya da çıkarır. Bu oda aynı zamanda minimalistik bir alanın ışıklandırma ile nasıl farklı bir alana dönüşebileceğini de göstermektedir.

Klasik geniş duvar ışıklandırmaları kullanılan küçük komodinlere ve tavana ışık veriyor. Yatağın altından süzülen sakin ışıklandırma da odanın atmosferine ve estetik ihtiyaçlarına oldukça uygun, aynı zamanda gecenin karanlığında ışıktan rahatsız olmayarak uyumanıza da yardımcı olabilir.

Azaltılmış ışıklandırmalar bu yatak odasında duvarlar ve tavan arasında kullanılarak yatak odasının daha geniş ve ferah bir hal almasını sağlamış. Ayarlanabilir yatak ucu lambaları ise komodininiz için oldukça güzel bir seçenek, geceleri uzun süre okuma yapabilmenizi sağlamaları ise bir başka artı.

Burada ise sakin ışıklandırmalar turuncu dolaplara daha sıcak bir duygu vermiş. Birçok dekoratör sıcaklığı için ahşap tonlarını tercih ettiğinden bunun gibi ufak hileler ışıklandırmanın ne kadar önemli olduğunu bize hatırlatıyor.

Daha önceki birçok fotoğrafta sakin ve direkt olmayan ışıklandırma olsa da, bazı kişiler ise buradaki gibi ışıklandırmayı daha az genel bir şekilde kullanmayı tercih edebilir. Yatak başının bulunduğu yere kullanılan bu sakin ışıklar da, modern tasarımın daha hoş bir hal almasına yardımcı olmuş görünüyor.

Kumaşla kaplanmış bu duvarda kullanılan ışıklandırma ise kumaşık girinti ve çıkıntılarını ön plana çıkarmış. Sağ taraftaki siyah lamba ve masanın üzerindeki Atollo lambası da odaya ayrı bir hava katıyor.

Fayanslı duvar panelleri kendi içlerinde harika birer seçenek fakat daha akıllıca bir ışıklandırma kullanılarak odaya ilk bakışta bile ekstra dikkat çekici bir hal almasını sağlayabilir. Burada da ışıklandırma ile fayansların bir örgü haline gelmesi ve daha estetik bir görünüm oluşturulması sağlanmış.

Bu çeşit duvar panelleri  de yukarıdaki örnekteki gibi azaltılmış ışıklandırma ile kombine edilebilir. “Çatlakların” arasından sızan ışıklandırma soğuk bir magma görüntüsü katmış duvara. Sıcak tonların kullanılması ise bu etkinin çoğalmasına yardımcı olmuş.

Buradaki gibi sıradışı şekillerde bir ışıklandırma kullanmak da dikkatleri arkadaki beton duvar yerine ışıklandırmaya vermenizi sağlıyor.

Burada ise sakin minimal bir dekorasyon yapılmak istenmiş, bu amaç için de yine dolaylı şekilde sakin bir ışıklandırma kullanılmış.

Renklendirmenin tonları ışıklandırma konusunda oldukça önemli. Burada da görüldüğü gibi mavinin soğuk tonları ile daha sıcak bir sarıyı birleştirmek bir zıtlık yarattığı gibi odaya enerji de katıyor.

Bu asil yatak odası birçok açıdan oldukça ilham verici fakat bu odayı daha da etkileyici yapan detay yatağın yanlarında kullanılan gece lambalarından ziyade tavanda kullanılan ve kristaller ile güçlendirilen direkt olmayan ışıklandırma. Neredeyse yalnızca yatağı çerçevelemek için yapılmış gibi duran bu ışıklandırma odanın ambiansına renk katmış.

Bu yatak odasında kullanılan ışıklandırılmış duvar paneli banyonun kayar kapılarındaki işlemeleri yansıtıyor. Bu şekilde programlanabilir bir ışıklandırma her evde kullanılabilecek harika bir seçenek olur.

Işıklandırma ve kullanılan dokular bu harika yatak odasının duvarına mükemmel bir hava katıyor.  Dalgalandırmalar çok dinamik ve hareketli duruyor fakat aynı zamanda kullanıcıya bu görünüm üzerinde bir kontrol de veriyor.

Harika duvar panelleri farklı açılarda eğimli bir şekilde duruyor ve içeriye yerleştirilmiş ışıklandırılmalar sayesinde harika bir görünüm sağlıyor. Aynı zamanda masaların yanındaki ekstra ışıklandırmalar da, kullanılan yeşillik de odanın görünümünü tamamlıyor.

Yine burada da ışıklandırma ve duvar panelinin harika bir kombinasyonu bulunuyor. Bu yatak odasında kullanılan paneller ise görsel olarak birçok özellik sağladığı gibi odada kullanılan bütün eşyalarla bütünleşmiş.

Akıllıca gruplandırılmış sarkıtma ışıklandırmalar bu odanın asıl kahramanı haline gelmiş. Diğer taraflara eklenmiş gömme ışıklandırmalar ise atmosferik bir etki sağlıyor ve köşe kısımlarda kullanılan artistik parçaların daha da öne çıkmasını sağlıyor.

Bakır gölgelendirmeler ve tonlar bu şekilde bir yatak odasında böyle bir ışıklandırma ile kullanıldığı zaman her bir şeklin özelliğinin ön plana çıkmasını sağlıyor – Ayrıca duvar panellerinde kullanılan LED ışıklandırmalar  ise duvar panellerinin köşelerinin öne çıkmasını sağlamış.

Farklı şekillerin kullanıldığı bu duvar panelini köşelerden sızan ışıklandırmalar ile süslemek harika bir fikir. Burada da kullanılan ışıklandırma duvar panelinin girintilerini ve çıkıntılarını ışıkla süslemiş adeta.

Bu kadar koyu renklerin kullanıldığı bir yatak odasında ışıklandırmanın önemi neredeyse iki katına çıkıyor. Işıklandırma sayesinde bu tarz bir duvara sofistike bir element eklemiş aynı zamanda kullanılan avize de ilk bakışta kesinlikle dikkatinizi çekecek.

 

Bir önceki yazımız olan 18 Adet Birbirinden Değişik Avangarde Yatak Odası Takım Örnekleri başlıklı makalemizde Avangarde Yatak Odaları ve yatak odası dekorason örnekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir